Zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Właściciele psów z chorobą zwyrodnieniową stawów często zwracają uwagę na czasowo pojawiającą się lub stałą kulawiznę. Często opisują także niechęć do spacerów, zabaw, wskakiwania na kanapę czy inne podwyższenie. Psy nierzadko wylizują bolesne stawy. Czasem, gdy choroba jest w stanie ostrym, pojawiają się obrzęki. Można także zaobserwować sztywność i nieregularność chodu. Właściciele często wspominają o „wolnym zbieraniu się z posłania” – psu zajmuje o wiele więcej czasu wstanie z posłania niż wcześniej, zwłaszcza jeśli są po dłuższym odpoczynku. Charakterystyczna jest kulawizna na zimno – pies może utykać na chorą kończynę po dłuższej chwili nieużywania jej, aby zacząć chodzić prawidłowo po kilku minutach. W czasie badania wyczuwa się bolesne napięcie mięśni oraz zmniejszony zakres ruchu w stawie. Często słyszy się charakterystyczną krepitacją stawu w czasie jego ruchu.

Leczenie

Farmakoterapia podstawowa obejmuje leki z grupy NLPZ. Mają one za zadanie hamować aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX), która odpowiada za wywołanie stanu zapalnego w obrębie stawu. Istotną częścią planu leczniczego są chondroprotetyki, tj. siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny. Ich działanie zostało opisane w artykule wprowadzającym do problemu (Chrząstka stawowa – jej funkcje i schorzenia opublikowanym w numerze 2/15 „VetPersonelu”).

Rehabilitacja

Rehabilitacja pacjenta z chorobą zwyrodnieniową stawów jest złożona i ustalana indywidualnie w zależności od stanu klinicznego. Obejmuje: kinezyterapię, masaż, zabiegi fizykalne. Kinezyterapia ma na celu zwiększenie zakresu ruchu w stawie oraz poprawę jego mobilności. Masaż poprawia krążenie oraz rozluźnia okoliczne mięśnie. Zastosowanie laseroterapii i magnetoterapii wspomaga działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne leków.

Podsumowanie

Choroba zwyrodnieniowa stawów to przewlekły proces degradacji chrząstki stawowej. Najczęściej pojawia się jako wtórna do innych chorób ortopedycznych bądź jako konsekwencja przebytych wcześniej urazów mechanicznych. Często jej przyczyną jest otyłość. Może pojawić się w każdym wieku, choć najbardziej narażone są na nią psy starsze ras dużych i olbrzymich. Jest to choroba przebiegająca wieloetapowo. Obserwowane na zdjęciach zwężenie szpary stawowej (jednoznaczne ze zniszczeniem chrząstki stawowej), osteofity oraz geody zwyrodnieniowe świadczą o zaawansowanym procesie choroby zwyrodnieniowej. Właściwa diagnoza, leczenie farmakologiczne (czasem chirurgiczne) oraz umiejętnie prowadzona fizjoterapia spowalniają proces chorobowy.

mgr inż. Magdalena Bujnik
zootechnik i zoofizjoterapeutka
w Klinice Weterynaryjnej ELWET w Warszawie

chrząstki stawowej, chrząstki stawowej

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.