Zmiany w układzie krążenia podczas ciąży u suk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zmiany w układzie krążenia podczas ciąży u suk

Badanie echokardiograficzne u suki w ciąży o prawidłowym przebiegu

Badanie echokardiograficzne suki ciężarnej jest trudne do interpretacji z powodu braku norm dla tego stanu fizjologicznego. W badaniu przeprowadzonym przez Faculty Institutional Care and Animal Use Committee (IACUC) Cardiology Service, National University La Plata w Argentynie wzięło udział 20 zdrowych suk: 10 ciężarnych i 10 nieciężarnych (grupa kontrolna). Zwierzęta były badane co 10 dni od zerowego dnia estrus, określonego na podstawie badania cytologicznego wymazu z pochwy, do dnia porodu lub 65. dnia badania. Dokonywano pomiarów wielkości jam serca oraz grubości jego ścian w badaniu echokardiograficznym, ciśnienia krwi (SBP) i indeksu oporu naczyniowego w macicy (RI), a celem badania było przedstawienie zmian w morfologii serca, funkcji skracania i niektórych obwodowych parametrów hemodynamicznych podczas normalnej ciąży u suk.

Na początku badania wszystkie suki miały wielkość jam serca oraz grubość ścian w zakresie norm referencyjnych wg tabeli norm Cornella, Borgarelliego, Schillera. W czasie trwania ciąży zaobserwowano, że frakcja skracania (SF) wzrasta od 30. dnia u suk ciężarnych. Grubość ściany lewej komory w skurczu (LVFWs) wzrasta od 50. do 60. dnia ciąży, a objętość wyrzutowa (SV), rzut serca (CO) i rytm serca (HR) wzrastają od 40. dnia ciąży. Ciśnienie obwodowe (SBP), indeks oporu wewnątrznaczyniowego (RI) spadają w grupie suk ciężarnych od 30. dnia ciąży do porodu. Obserwowane zmniejszenie oporu obwodowego jest odpowiedzią na wzrost objętości wyrzutowej (SV) oraz rzutu serca (CO). Wzrost rzutu serca (CO) może być skutkiem wzrostu częstotliwości pracy serca (HR) w organizmie matki, objętości wyrzutowej (SV) i obciążenia wstępnego (2).

Masa lewej komory (VM), indeks relatywnej grubości ściany (RWT), stosunek średnicy lewego przedsionka do aorty LA/Ao, odległość punktu E od przegrody międzykomorowej w badaniu M-mode (EPSS) oraz czas frakcji wyrzutowej z lewej komory (LVE...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.