Zespoły paraneoplastyczne (paranowotworowe) u pacjenta onkologicznego w praktyce weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zespoły paraneoplastyczne (paranowotworowe) u pacjenta onkologicznego w praktyce weterynaryjnej

Enteropatia białkogubna (ang. protein-losing enteropathy, PLE)

Jest to syndrom, w wyniku którego dochodzi do utraty nadmiernej ilości białka do przewodu pokarmowego, co skutkuje powstaniem hipoproteinemii. U pacjentów onkologicznych może ona być wynikiem nieprawidłowej syntezy białek i/lub nadmiernej ich utraty do przewodu pokarmowego bądź z moczem. Stałe/prawidłowe stężenie białka w organizmie zwierzęcia jest możliwe dzięki zachowanemu balansowi pomiędzy ich produkcją a utratą. W momencie, w którym strata białek przewyższa ich syntezę, dochodzi do spadku stężenia białka całkowitego w surowicy i powstania stanu hipoproteinemii. Pacjenci onkologiczni cechują się przewlekłym stanem utraty białek, co jest wynikiem po części okresu ich półtrwania. Uważa się, że zwiększona przepuszczalność błony śluzowej jelita, spowodowana np.: nadżerkami, zaczopowaniem naczyń limfatycznych, jest odpowiedzialna za zwiększoną przepuszczalność ścian jelita, a tym samym (nadmierną) utratę białek (1, 9).

Rozpoznanie enteropatii białkogubnej jako zespołu paraneoplastycznego wymaga pełnej diagnostyki klinicznej oraz stopniowego/logicznego wykluczania wszelkich innych przyczyn hypoproteinemii. U ludzkich pacjentów onkologicznych podstawą diagnostyki jest badanie alfa-1-antytrypsyny w kale (10). U zwierząt metoda ta nie jest zwalidowana/zweryfikowana i tym samym nie jest stosowana. Częstotliwość występowania enteropatii białkogubnej u weterynaryjnych pacjentów onkologicznych nie jest do końca znana, ale przyjmuje się, że nie jest ona bardzo duża. Leczenie enteropatii białkogubnej polega na leczeniu jej przyczyny, czyli w przypadku pacjenta onkologicznego nowotworu, z powodu którego zwierzę cierpi. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że czasami, w szczególności w zaawansowanym stadium choroby bądź w przypadku bardzo przewlekłego procesu, leczenie takiej enteropatii może nie zakończyć się sukcesem.

Owrzodzenie przewodu pokarmowego

Najczęstszą przyczyną tego zespołu paranowotworo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2639 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.