Żegnamy rok dodatkiem żywieniowym! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żegnamy rok dodatkiem żywieniowym!

Szanowni Państwo,
dodatkiem żywieniowym

Jest mi niezmiernie miło po raz kolejny przekazać w Państwa ręce dodatek specjalny „Weterynarii w praktyce”, którego tematyka ściśle związana jest z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego zarówno w stanie zdrowia, jak i choroby. Tematyka poszczególnych artykułów została tak dobrana, aby wyciągnęli z nich Państwo jak najwięcej praktycznych informacji pomocnych w codziennej praktyce klinicznej. Autorami prezentowanego opracowania są specjaliści, którzy dzieląc się z Państwem swoją wiedzą, jestem przekonany, sprowokują do zastanowienia się oraz pozwolą na stawianie nowych pytań – gorąco zachęcam do ich zadawania w każdej możliwej formie. Dziedziny nauki, jakimi są żywienie i dietetyka, ewoluują i czerpią z wyników badań, które dzięki Państwa staraniom mają szansę być skutecznie zaimplementowane do praktyki weterynaryjnej.

Żywienie zwierząt w czasie chorób przewodu pokarmowego wymaga bardzo szerokiego spojrzenia uwzględniającego zarówno przyczyny ich powstawania – polecam materiał związany z niepożądanymi reakcjami organizmu na pokarm – jak i rolę np. włókna pokarmowego w dietoprofilaktyce tych chorób. Zachęcam do lektury materiału omawiającego zmiany mikrobiomu jelitowego w czasie chorób przewodu pokarmowego. W przypadku pacjentów przewlekle chorych istotne jest przede wszystkim niedoprowadzenie do powstania m.in. zespołu złego wchłaniania, a jeżeli już on występuje, to wprowadzenie takiego modelu żywienia i dobór takich składników pokarmowych, które nie będą pogłębiały objawów niedożywienia skutkującego np. niedoborami witaminy B12.

Nieskromnie poproszę o zapoznanie się z artykułem dotyczącym mechanizmu oddziaływania związków siarki na funkcje przewodu pokarmowego, oraz tego, w jaki sposób precyzyjny dobór składników diety może być skuteczny w niwelowaniu stanów zapalnych, w tym w rozwoju coraz częściej przez Państwa diagnozowanego IBD. Szczególnie polecam artykuł skupiający się na problemach funkcji przewodu pokarmowego psów ras małych i miniaturowych, w przypadku których ze względu na ich rozmiary szczególnej roli nabiera jakość diety. Jestem pewien, że ten dodatek specjalny odpowie na pytania oraz przyczyni się do zadawania nowych związanych z żywieniem zwierząt w stanach chorobowych przewodu pokarmowego i nie tylko.

Życzę udanej lektury
dr inż. Jacek Wilczak
Redaktor Wydania

Monografia wsparcie dietetyczne funkcji przewodu pokarmowego w stanie zdrowia i choroby już dostępna!

A w środku:

Wpływ diety na problemy układu pokarmowego zwierząt – wywiad z dr n. wet. Agnieszką Kurosad
Monika Mańka

Niepożądane reakcje na pokarm u psów
Olga Lasek

✓ Mikrobiota przewodu pokarmowego – nowy wskaźnik i cel w terapii chorób przewodu pokarmowego?
Michał Jank

Witamina B12 – ważny składnik w żywieniu psów i kotów oraz jej status w organizmie
Agnieszka Kurosad, Michał Jank

Zatrucia psów i kotów wybranymi roślinami toksycznymi
Magdalena Chłopecka, Urszula Latek, Marta Mendel

Rola postępowania dietetycznego w żywieniu przewlekle chorych psów i kotów
Jacek Wilczak

Praktyczne aspekty stosowania włókna pokarmowego w żywieniu psów i kotów
Sybilla Berwid-Wójtowicz

Wyzwania dietetyki i gastroenterologii psów ras małych i miniaturowych
Joanna Zarzyńska

✓ Udział substancji toksycznych na przykładzie związków siarki w patogenezie stanów zapalnych jelita grubego u psów
Jacek Wilczak


Chcesz zapoznać się ze wszystkimi artykułami wydanymi w monografii?

Dołącz do grona naszych prenumeratorów*!

* Monografia wsparcie dietetyczne funkcji przewodu pokarmowego w stanie zdrowia i choroby dostępna bezpłatnie w pakiecie z prenumeratą.

Zobacz wszystkie dodatki, które wydaliśmy w tym roku!



Zostań naszym prenumeratorem
i ciesz się dostępem do wszystkich dodatków tematycznych!

dodatkiem żywieniowym, dodatkiem żywieniowym

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.