Vet-Chirurgia 2021 już dostępna! - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Vet-Chirurgia 2021 już dostępna!

vet chirurgia

Drodzy Czytelnicy!

Przekazujemy w Wasze ręce najnowsze wydanie „VET Chirurgii”. Już po raz szósty wydajemy dla Was dodatek tematyczny w całości poświęcony chirurgii i ortopedii zwierząt towarzyszących. Znajdziecie w nim artykuły omawiające przypadki niezwykle rzadko spotykanych schorzeń. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują tematy dotyczące wrodzonego zwichnięcia głowy kości promieniowej u psów oraz niezwykle szczegółowe omówienie rozwoju znanej powszechnie od dawna metody szwu bocznego w przypadku zerwania więzadła krzyżowego przedniego u psów. Zagadnienie stawu kolanowego w nieco innym ujęciu zostało poruszone również w artykule omawiającym zabieg implantacji bloczka kości udowej. W tym wydaniu nie zabrakło także tematu leczenia urazów kości, zagadnienie traumatologii zostanie omówione w aspekcie wykorzystania drobnych gwoździ Kirschnera do stabilizacji odłamów kostnych u małych zwierząt.

Tegoroczna „VET Chirurgia” zgłębia również zagadnienie wykorzystywania tomografii komputerowej w diagnostyce onkologicznej, jest nieocenionym wsparciem w przygotowaniu do zabiegu, umożliwiającym wykrycie obecności zmian nowotworowych i ich wpływu na otaczające je tkanki. Temat onkologii i wykorzystania w jej zakresie leczenia chirurgicznego został poruszony też w wyczerpującym artykule na temat leczenia mastocytomy. W tegorocznym wydaniu nie zabrakło zagadnienia z zakresu anestezjologii, artykuł, który polecamy Państwa uwadze, ma na celu poszerzenie wiedzy lekarzy praktyków i poprawę komfortu oraz bezpieczeństwa w posługiwaniu się propofolem.

Mamy nadzieję, że artykuły w dodatku do „Weterynarii w Praktyce”, napisane przez specjalistów dla specjalistów, spełnią oczekiwania czytelników, rzucą powiew świeżości do codziennej rutyny i pomogą w dalszym poszerzaniu wiedzy, bo tej, jak wiadomo, nigdy dość!

Życzę owocnej lektury!
dr n. wet. Aleksander Gierek

Vet Chirurgia

Lek. wet. Krzysztof Zdeb – należy wiedzieć, kiedy nie operować
Karolina Osys

✓ Zastosowanie drobnych gwoździ Kirschnera w traumatologii małych zwierząt
Krzysztof Zdeb, Karol Chmieliński

✓ Rozwój technik szwu zewnątrztorebkowego stosowanych przy zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego
Michał Nowicki

✓ Zastosowanie protezy bloczka kości udowej przy zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego wtórnej do zwichnięcia rzepki u kota – opis przypadku klinicznego
Piotr Kowalczyk, Marta Dolska, Jakub Kaczmarek, Tomasz Dmuchała, Mateusz Hebel

Wrodzone zwichnięcie głowy kości promieniowej u psów (ang. congenital radial head luxation) – metody leczenia
Tomasz Dmuchała, Mateusz Hebel, Piotr Kowalczyk, Łukasz Prost, Jakub Kaczmarek

Guz z komórek tucznych – choroba o nieprzewidywalnym, zaskakującym przebiegu. Jak planować leczenie mastocytomy
Marta Romańska, Jan Frymus

Tomografia komputerowa w onkologii psów i kotów
Mateusz Hebel, Michał Gruss, Szymon Stelting

✓ Co warto wiedzieć o propofolu?
Piotr Skrzypczak, Marta Kawicka


Dodatek chirurgiczny dotrze do prenumeratorów z październikowym wydaniem „Weterynarii w Praktyce”
Zostań naszym prenumeratorem by mieć dostęp do wszystkich dodatków tematycznych!

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.