- Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
art. sponsorowany

Zastosowanie patyczków BambooStic w oczyszczaniu przewodu słuchowego u psów i kotów

Zastosowanie patyczków BambooStick w oczyszczaniu przewodu słuchowego u psów i kotów

Problemy dotyczące przewodu słuchowego zewnętrznego są jednymi z najpowszechniej spotykanych chorób w praktykach lekarskich dla zwierząt towarzyszących. Według różnych badań szacuje się, że przypadki otitis externa mogą stanowić nawet od 15 do 20% wszystkich konsultacji (2). W związku z tak dużą powszechnością problemu, szczególnego znaczenia nabiera właściwe postępowanie zarówno diagnostyczne, jak i terapeutyczne w przypadkach zapalenia przewodu słuchowego. Otitis externa jest problemem polietiologicznym, a czynniki odpowiedzialne za jego rozwój dzieli się na pierwotne wtórne, podtrzymujące i predysponujące. Celem artykułu nie jest szczegółowe omawianie wszystkich przyczyn prowadzących do zapalenia przewodu słuchowego, które Czytelnik znajdzie w odpowiedniej literaturze.

Oczyszczanie przewodu słuchowego jest ważnym elementem w leczeniu choroby. Dobór odpowiedniej metody oczyszczania przewodu słuchowego, jak również odpowiedniego środka czyszczącego, zależny jest przede wszystkim od rodzaju zapalenia przewodu słuchowego i jego charakteru klinicznego, jak również rozpoznanych czynników wikłających. Z punktu widzenia klinicznego można wyróżnić zapalenie o charakterze rumieniowo-woszczynowym, (w którego przypadku pierwotnymi czynnikami są najczęściej choroby alergiczne, pasożytnicze lub hormonalne) oraz ropne zapalenie przewodu słuchowego (3, 4).

W postępowaniu terapeutycznym można wyróżnić: leczenie miejscowe obejmujące między innymi czyszczenie przewodu słuchowego, podawanie do ucha leków oraz leczenie ogólnoustrojowe.

Niezależnie od postaci klinicznej choroby, pierwszy etap postępowania zawsze polega na prawidłowym oczyszczeniu przewodu słuchowego. Podczas oczyszczania przewodu usunięty zostaje zalegający w nim wysięk zapalny, złogi wydzieliny gruczołowej, komórki naskórka (tzw. kruszywo komórkowe) oraz mikroflora saprofityczna i pasożytnicza. Działanie to ogranicza natężanie stanu zapalnego i ułatwia penetrację aplikowanych leków do światła przewodu słuchowego. Ważnym elementem oczyszczania przewodu jest również usunięcie ewentualnych ciał obcych oraz toksyn bakteryjnych, które tak jak w przypadku pseudomonas otitis, mogą być powodem uszkodzenia błony bębenkowej. Co istotne, w przypadku pewnych antybiotyków jak polimyksyna B, ich skuteczność drastycznie spada w przypadku obecności ropy, stąd oczyszczanie przewodu jest wręcz kluczowe dla dalszego leczenia. Odpowiednio dobrane środki czyszczące pomagają w przywróceniu prawidłowego odczynu w przewodzie słuchowym.

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.