Zastosowanie niskich temperatur w rehabilitacji weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie niskich temperatur w rehabilitacji weterynaryjnej

Bardzo dobre efekty krioterapia przynosi u psów intensywnie trenujących i pracujących, u których wystąpiły zespoły przeciążeniowe. Jest także wskazana, jako działania profilaktyczne, w celu regulacji stresu oksydacyjnego po intensywnych treningach czy zawodach. Niskie temperatury stosowane mogą być jako wspomaganie treningu wytrzymałościowego i siłowego. U psów sportowych po intensywnej pracy zastosowanie znajdują kamizelki chłodzące, przyczyniają się do szybszej regeneracji mięśni po wysiłku.

Warto zastosować schładzanie lecznicze u pacjentów z chorobami przewlekłymi, jako element terapii złożonej. Sprawdza się jako wstęp przed terapią manualną, ćwiczeniami biernego zakresu ruchu, w których występuje duża bolesność w stawach czy też okolicy poddawanej terapii. Szybkie i dobre efekty analgetyczne pozwalają na efektywniejszą pracę z pacjentem.

Krioterapia, chociaż znana od wieku, jest terapią często zapominaną w codziennej praktyce. Mając pacjenta po zabiegu czy nagłym urazie, warto przypomnieć sobie o wkładzie chłodzącym w lodówce. Efekty będą zdumiewające.

dr n. wet. Aneta Bocheńska
dr hab. n. wet. Roman Aleksiewicz
dr n. wet. Grzegorz Ramisz
dr n. wet. Maciej Kiełbowicz
lek. wet. Natalia Kabała
Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ – UR w Krakowie

krioterapia

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.