Zasady prawidłowego poskramiania papug - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zasady prawidłowego poskramiania papug

Przygotowanie pomieszczenia

Gdy już udało się zaobserwować wszystkie interesujące nas aspekty zachowania, a z tyłu głowy mamy wymienione powyżej odniesienia anatomiczne, czas na kluczowy moment. Przed podjęciem próby należy upewnić się, że pomieszczenie, w którym pacjent zostanie zbadany, jest odpowiednio zabezpieczone. Należy zabezpieczyć wszelkie odsłonięte przewody elektryczne. Uchylone okna lub otwory wentylacyjne mogą stanowić poważny problem podczas ewentualnej ucieczki. Problematyczne są także odsłonięte szyby. Ptaki ich nie widzą, w związku z czym mogą uderzyć w nie podczas próby ucieczki z gabinetu, dobrym nawykiem jest więc zasłonięcie żaluzji. Uzyskane przy okazji zaciemnienie może wyciszająco wpłynąć na pacjenta. W przypadku ucieczki papugi w gabinecie warto również być przygotowanym na jej złapanie. W tym celu pomocne mogą okazać się ręczniki, ale także dedykowane temu siatki. Podczas wizyty warto zadbać o ciszę i spokój. Głośnie wchodzenie personelu placówki do gabinetu może spłoszyć papugę, co może skutkować urazem (4, 5).

Frontal towel approach

U znacznej części papug podstawowe badanie fizykalne można przeprowadzić, chwytając papugę delikatnie przy pomocy ręcznika (tzw. frontal towel approach). Reguła ta dotyczy papug, które są nauczone kontaktu z człowiekiem. Transporter, w którym została dostarczona papuga, należy zawsze postawić na stole, maksymalizując tym samym komfort psychiczny zwierzęcia. Należy zacząć od przyjaznej rozmowy. Istotne jest, aby nie kierować jej w eter, tylko bezpośrednio do pacjenta. Następnie należy podłożyć prawą (w przypadku osób praworęcznych) dłoń pod stopy papugi, zachęcając ją do wejścia na nią. Kiedy papuga znajdzie się już na naszej dłoni, cały czas mówiąc do niej, powoli przysuwamy rękę do naszego ciała. Ważne jest, żeby papuga siedziała przodem skierowanym w stronę naszego tułowia. Delikatnie, ale stanowczo chwytamy skierowane w naszą stronę palce stóp przy pomocy kciuka. Do tej samej (prawej) dłoni, ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.