Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego – przyczyny oraz zasady diagnostyki i leczenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego – przyczyny oraz zasady diagnostyki i leczenia

Objawy zapalenia przewodu słuchowego

Samo rozpoznanie choroby jako otitis externa jest bardzo łatwe w związku z niezwykle typowymi i charakterystycznymi objawami. Zapalenie i inne zmiany obejmują przewód słuchowy zewnętrzny i dosyć często również małżowinę uszną. Większość przypadków dotyka obu uszu, chociaż zdarza się, szczególnie przy zapaleniach ropnych, jednostronne występowanie problemu. W zmianach symetrycznych stopień nasilenia objawów może różnić się pomiędzy uchem lewym i prawym. Symetryczne występowanie objawów może wskazywać na chorobę alergiczną jako pierwotny czynnik. W przypadkach alergii i dermatoz hormonalnych choroba ma zwykle charakter nawrotowy.

Najważniejszymi objawami są te związane z obecnością świądu i bólu, jak:

potrząsanie głową, drapanie uszu, popiskiwanie, nieprzyjemna woń,

a w przypadkach obejmujących ucho środkowe:

przechylanie głowy, zwykle w kierunku ucha o bardziej nasilonych objawach, tarzanie się i wycieranie głowy o podłoże, zgrubienie małżowiny usznej, w tym formowanie się na niej krwiaków, krwawienie z brzegów małżowiny usznej czy przewodu słuchowego.

Przypadki przewlekłe choroby mogą powodować przerost ściany przewodu, prowadząc do znacznego ograniczenia jego światła, a nawet do niedrożności. Świąd prowadzi do ubytków włosa na małżowinie usznej i w okolicy jej podstawy.

Poza przewodem słuchowym zmiany powszechnie dotykają samej małżowiny usznej. Na małżowinie usznej mogą powstawać wykwity w przebiegu chorób autoimmunologicznych. Widoczne są wówczas: krosty, strupy czy kryzki naskórkowe w przypadku pęcherzycy liściastej czy nadżerki i znaczny wysięk przy pęcherzycy zwykłej. Wewnętrzna powierzchnia małżowiny jest objęta zmianami w postaci grudek i krost w przypadku młodzieńczego ropnego zapalenia skóry. Zmiany na małżowinie są powszechne w przypadku inwazji świerzbowca drążącego Sarcoptes scabiei. Szczególnie na jej krawędziach widoczne są objawy nadmiernego rogowacenia w postaci pogrubienia naskórka ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.