Zapalenie pęcherza moczowego o podłożu stresowym u kotów oraz wspomaganie terapii feromonami - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenie pęcherza moczowego o podłożu stresowym u kotów oraz wspomaganie terapii feromonami

Sytuację pogarsza fakt, że powodem zestresowania kota może być coś zupełnie niedostrzegalnego i niedocenianego przez człowieka jako czynnik powodujący dziwne i niepokojące zachowania kota.

Zapaleniu pęcherza moczowego u kotów towarzyszą także objawy behawioralne, takie jak: wylizywanie skóry podbrzusza oraz innych partii ciała, oddawanie moczu poza kuwetą, drapanie powierzchni pionowych, agresja czy niechęć do spożywania pokarmu (3, 4).

Tradycyjnym sposobem leczenia problemów wywodzących się z zaburzeń powodowanych silnym stresem jest terapia lekami z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (amitryptylina w dawce 0,5-10 mg/kg m.c., 1-2 x dziennie) oraz selektywnych inihibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (fluoksetyna – w dawce jak w przypadku amitryptyliny). Leczenie takie wymaga dłuższego czasu terapii do uzyskania efektu terapeutycznego oraz nie jest pozbawione skutków ubocznych. Mogą się pojawić: apatia, zaburzenia rytmu serca oraz podwyższenie enzymów wątrobowych.

Feromony (dostępne na rynku preparaty zawierają feromony policzkowe F3 oraz feromony wytwarzane przez kotkę w okresie macierzyństwa) są środkami o pochodzeniu naturalnym, nie powodują skutków ubocznych, nie jest znane żadne ich negatywne działanie na organizm. Substancje te powodują obniżenie silnej reakcji na czynniki stresogenne, uspokajają zwierzę, jednocześnie nie powodując otępienia czy apatii (5, 6).

Materiały i metody

Badanie zostało przeprowadzone na 10 kotach dorosłych, w wieku od 2 do 15 lat – 8 kocurach, wszystkie były kastrowane – oraz 2 kotkach, z czego 1 była sterylizowana. Koty były pacjentami Kliniki Chorób Wewnętrznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W pierwszej kolejności przeprowadzano wywiad, z uwzględnieniem występowania zaburzeń behawioralnych. Następnie odbyły się: badanie kliniczne, badanie moczu paskiem Medi-Test Combi 10® VET, badanie osadu moczu oraz posiew bakteriologiczny na podłożu agarowym.

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.