Zapalenie błony naczyniowej gałki ocznej u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenie błony naczyniowej gałki ocznej u psów i kotów

Zapalenie idiopatyczne

W tych sytuacjach, mimo pełnych badań diagnostycznych, trudno wskazać jednoznacznie na przyczynę zapalenia. Jego przebieg cechuje się wielokrotnie ostrymi i nawracającymi objawami. Obecnie uważa się, że nawroty te powodowane są efektem stymulacji immunologicznej przez szerokie spektrum antygenów niespecyficznych, a nie pozostawaniem aktywnych pojedynczych czynników pierwotnych.

Zapalenie urazowe

Pojawia się kilka godzin do kilku dni po urazie gałki ocznej. Może to być znaczny uraz głowy (wypadek komunikacyjny, uderzenie) bądź tępy lub penetrujący (i ewentualnie perforujący) uraz gałki ocznej. Przyczyną może być też zabieg wewnątrzgałkowy, np. operacja zaćmy.

Zapalenie związane z zakażeniami miejscowymi i ogólnymi lub chorobami zakaźnymi

Zapalenie to związane jest z rozsiewem bakterii znajdujących się w okolicach gałki ocznej, które przenoszone są drogą krwi, lub z rozsiewem bakterii z innych, oddalonych od oka ognisk zapalnych, np. w przypadku ropomacicza, chorób zębów i przyzębia, zapalenia zmienionej trzustki, prostaty, zatok przyodbytowych. Również ogólnoustrojowe choroby zakaźne są w stanie indukować odczyn zapalny w gałce ocznej. Rozwijające się w tych sytuacjach zapalenie błony naczyniowej jest miejscową odpowiedzią immunologiczną na obecność mikroorganizmów krążących w naczyniach krwionośnych.

Zapalenie tła nowotworowego

Pierwotne lub wtórne nowotwory wewnątrzgałkowe mogą wywoływać reakcję zapalną błony naczyniowej. Obecność komórek nowotworowo zmienionych, w szczególności ich martwica, indukuje odpowiedź immunologiczną i stan zapalny. Wśród nowotworów najczęstszą przyczyną uveitis jest chłoniak i czerniak tęczówki.

Zapalenie tła metabolicznego

Hyperlipidemia, cukrzyca i nadciśnienie mogą doprowadzić w swoim przebiegu do objawów zapalenia błony naczyniowej.

Zapalenie o podłożu immunologicznym

Do zapalenia o podłożu immunologicznym należy odpowiedź immunologiczna przeciwko białkom soczewki, jak równ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.