Zakład leczniczy dla zwierząt – rozważania na temat rentowności i zysku. Cz. IV - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zakład leczniczy dla zwierząt – rozważania na temat rentowności i zysku. Cz. IV

Większość badań przeprowadzonych przez menedżerów klinik tzw. pierwszego kontaktu wskazuje, że gros klientów danego ZLZ pochodzi z promienia 3 kilometrów wokół ZLZ. To również koresponduje z motywami wyboru danego ZLZ przez klientów. Na pierwszym miejscu motywów wyboru ZLZ jest odległość od domu – prawie 60% pytanych. Przykładowa analiza może wyglądać jak na ryc. 1. Czerwone kropki oznaczają konkurencyjne ZLZ, a niebieska kropka oznacza lokalizację naszego ZLZ. Przy pewnym wysiłku możemy określić, ilu ludzi mieszka w interesującym nas kręgu, kto jest naszym bezpośrednim konkurentem i jaki potencjalnie przychód możemy uzyskać z „tego terenu”. W istniejących ZLZ można „zbierać” od klientów kody pocztowe, np. przez rok, a następnie wyeksportować te dane do narzędzia informatycznego www.zeemaps.com i wygenerować mapkę z zaznaczonymi kodami pocztowymi naszych klientów (ewentualnie naszej konkurencji). Kłopot jest wtedy, gdy w całym mieście obowiązuje jeden kod pocztowy, tak jak jest to w moim przypadku.

Jeżeli potencjał rynku jest mały, a konkurencja ma ugruntowaną pozycję, to pewnie nigdy nie uzyskamy zadowalającej rentowności i zysku lub będziemy musieli włożyć sporo wysiłku i pieniędzy w promocję. Nawet przy niewielkiej konkurencji, ale małym potencjale rynku – pomimo intensywnego inwestowania – zapewne też nie osiągniemy zamierzonych efektów. Musimy mieć wystarczającą liczbę aktywnych klientów. Przyjmuje się, że na jednego zatrudnionego lekarza weterynarii musimy mieć 1100-1200 aktywnych klientów, którzy generują średnio 2,5 wizyty rocznie.

Wróćmy do naszego przykładowego lekarza, który przewijał się przez poprzednie części artykułu, zarabiającego uśrednioną kwotę 3000 zł netto. Zgodnie z tym, do czego doszliśmy przed momentem, powinien on w ciągu roku wykonać ok. 2700 wizyt. Jeżeli pomnożymy jego wynagrodzenie 3000 x 5,41 x 12 miesięcy = 194 760,00 zł, otrzymamy kwotę przychodu, jaki powinien on wygenerować w ciągu roku. Jeżeli podzielimy go przez liczbę...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.