Zakażenia herpeswirusowe u szczeniąt. CHV-1 a śmiertelność u noworodków - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zakażenia herpeswirusowe u szczeniąt. CHV-1 a śmiertelność u noworodków

Potwierdzenie herpeswirozy

Występujące objawy kliniczne ułatwiają diagnozę, nie są one jednak wystarczające w stwierdzeniu obecności herpeswirozy. Wiele innych przyczyn śmiertelności u szczeniąt może bowiem dawać podobne objawy kliniczne (tab. 1, s. 85).

Tab. 1. Diagnoza różnicowa związana ze śmiertelnością u szczeniąt

Sekcja zwłok to podstawowe i niezbędne do przeprowadzenia badanie w przypadku śmiertelności u szczeniąt. Podczas sekcji można stwierdzić pewne zmiany istotnie sugerujące herpeswirozę, takie jak: liczne wybroczyny, szczególnie widoczne w nerkach (ryc. 2), wątrobie (ryc. 3) i w płucach. Wybroczyny mogą także występować w śledzionie, sercu, grasicy, mózgu (ryc. 4) i jelitach (ryc. 5). Obserwowane zmiany są wynikiem nekrozy naczyń krwionośnych na skutek zakażenia śródbłonka naczyniowego.

Typowe zmiany stwierdzone podczas sekcji zwłok mogą być potwierdzone badaniem wirusologicznym. Wyizolowanie herpeswirusa jest trudne do wykonania i wymaga ono specjalnych warunków hodowlanych, a także optymalnej konserwacji pobranego materiału. Kilka laboratoriów proponuje obecnie możliwość wykrycia wirusa za pomocą techniki PCR. Aktualnie jest to najlepsza i najbardziej wiarygodna metoda na wykrycie herpeswirusa. Wykonanie badania PCR w czasie rzeczywistym pozwala na stwierdzenie znacznej ilości wirusa w badanych organach, sugerując intensywną fazę namnażania, a zatem aktywną jego rolę w procesie chorobotwórczym i obserwowanych objawach klinicznych.

W celu wykonania badania PCR należy pobrać i wysłać do badania przede wszystkim zmienione chorobowo organy opisane powyżej. Jeżeli typowe zmiany patologiczne nie są stwierdzone podczas sekcji, do badania należy wysłać nerki, wątrobę, płuca oraz śledzionę. Pobrane próby można przechowywać w niskiej temperaturze (4°C) nie dłużej niż 24 godziny przed wysłaniem do badania. W przypadku braku możliwości wysyłki w ciągu 24 godzin po pobraniu próbę należy zamrozić i przechowywać w temperaturze -20°C do momentu b...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.