Zagrożenia związane z kryciem i sposoby zapobiegania im u psów. Zakażenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zagrożenia związane z kryciem i sposoby zapobiegania im u psów. Zakażenia

Rozpoznawanie brucelozy psów ma kilkudziesięcioletnią historię (3, 13) i służy ograniczeniu szerzenia się choroby. Przede wszystkim zwierzęta sprowadzane z innych hodowli, a zwłaszcza z zagranicy, powinny być poddawane kwarantannie przez okres 1 miesiąca. Na początku i pod koniec okresu kwarantanny przeprowadza się badanie serologiczne w kierunku brucelozy. Reproduktory zaleca się badać okresowo co 6 miesięcy. Sukę bada się przed planowanym kryciem. Negatywne wyniki testu serologicznego wskazują, że zwierzę jest prawdopodobnie zdrowe, podczas gdy wynik pozytywny nie wskazuje jednoznacznie na zakażenie B. canis z powodu możliwości reakcji krzyżowych. Dlatego też w takim przypadku powinno się powtórnie wykonać badanie, najlepiej przy użyciu innego testu lub przy wykorzystaniu badania bakteriologicznego. W użyciu są testy aglutynacji probówkowej, płytkowej oraz ELISA. Niektóre laboratoria wykonują testy immunofluorescencji pośredniej lub immunodyfuzji w żelu agarowym (6, 7, 12, 15, 19).

W ofercie rynkowej znajdują się szybkie testy diagnostyczne (Speed Brucella canis, FASTest Brucella c., Anigen Rapid Canine Brucella) polegające na immunochromatograficznej metodzie jakościowej wykrywania przeciwciał, głównie klasy IgG. Materiał do badania stanowią: pełna krew, osocze lub surowica. Czułość i swoistość wynoszą około 90%, a wynik odczytuje się w 20. minucie. Większą dokładność, a zwłaszcza czułość sięgającą 98%, zapewniają testy bazujące na metodzie ELISA (ImmunoComb® Canine Brucella Antibody Test Kit). Do tego badania pobiera się krew na skrzep lub na antykoagulant – EDTA. Szczegółowe propozycje badań i zakupu testów są dostępne na stronach internetowych Państwowego Instytutu Weterynarii, laboratoriów prywatnych oraz hurtowni weterynaryjnych.

Należy jednak podkreślić orientacyjny charakter oceny serologicznej z uwagi na występowanie wyników fałszywie dodatnich, jak też ujemnych (9). Nie ma metody, która byłaby w stanie wykluczyć w 100% możliwość zakażenia zw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2657 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.