Zagrożenia związane z kryciem i sposoby zapobiegania im u psów – wady anatomiczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zagrożenia związane z kryciem i sposoby zapobiegania im u psów – wady anatomiczne

Suka

Wady wrodzone

Wyróżniamy następujące wady wrodzone:

Niedorozwój sromu (hypoplasia vulvae) – jest zaburzeniem rozwojowym, które zwykle dotyczy suk poddanych gonadektomii w młodym wieku, wyjątkowo może wystąpić u samic niesterylizowanych. Srom jest wówczas tak mały, że nawet u większych zwierząt badanie palpacyjne jest niemożliwe lub znacznie utrudnione. Próby krycia są nieskuteczne. Można wykonać sztuczną inseminację, jednak należy liczyć się z trudnym porodem. Szczególną postacią wady jest tzw. schowany (zagłębiony) srom (ang. hidden vulva, recessed vulva). Częściej obserwuje się tę anomalię u zwierząt otyłych. Srom jest zagłębiony w okolicznych tkankach i otoczony przez okrężne fałdy skóry i tkanki podskórnej. W większości przypadków rozwija się okołosromowe zapalenie skóry, które leczy się miejscowo maściami z antybiotykiem, samą zaś wadę można korygować chirurgicznie (20). Jeszcze innym rodzajem wady jest niewłaściwe usytuowanie odbytu powodujące brak krocza (ryc. 2).

Zwężenia (stenoses) narządów przewodowych – stanowią inny rodzaj zaburzeń rozwojowych. W zależności od umiejscowienia wyróżnia się zwężenie sromowo-przedsionkowe, przedsionkowo-pochwowe lub pochwy. Zmiany te uniemożliwiają wprowadzenie prącia przez psa podczas prób krycia i mogą powodować ból u suki. W ich diagnostyce stosuje się: badanie palpacyjne pochwy, waginoskopię, endoskopię i waginografię kontrastową. W miejscu zwężenia średnica kanału wyraźnie się zmniejsza, a w skrajnych przypadkach staje się on niedrożny. Niekiedy występuje niedorozwój odcinkowy pochwy (8). Wadom tym często towarzyszą: zakażenie i zapalenie dolnych dróg moczowych, nietrzymanie moczu, zapalenie pochwy i nietypowe wydalanie moczu oraz zastój krwi w pochwie (hematocolpos) podczas cieczki (4, 6, 10).

Stopień zwężenia przedsionkowo-pochwowego – określa się przy pomocy współczynnika przedsionkowo-pochwowego (ang.: vestibulovaginal ratio) będącego stosunkiem wysokości połączenia przedsionkowo-pochwowego...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.