Zaburzenia związane z oddawaniem moczu u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia związane z oddawaniem moczu u psów i kotów

Zaburzenia związane z oddawaniem moczu polegają na nietrzymaniu moczu w trakcie wypełniania pęcherza moczowego lub na utrudnionym jego wydalaniu. Rozpoznanie przyczyny tej dysfunkcji wymaga przeprowadzenia szczegółowego i planowego badania lekarsko-weterynaryjnego oraz wielu dodatkowych badań specjalistycznych. Zasadnicze znaczenie ma więc przypomnienie unerwienia pęcherza moczowego oraz wpływu pobudzenia określonych zakończeń nerwowych na jego aktywność motoryczną.

Unerwienie pęcherza moczowego

Unerwienie zawiadujące procesem gromadzenia i oddawania moczu (przedstawiono w możliwie najbardziej uproszczony sposób) (3, 5).

Pęcherz moczowy unerwiony jest przez:

Układ współczulny: n. podbrzuszny. Włókna przedzwojowe rozpoczynają się w rdzeniu kręgowym – odcinku L 2-5 u kotów i L 1-4 u psów – a kończą się w zwoju krezkowym tylnym. Od tego miejsca zaczynają się włókna zazwojowe, kończące się w ścianie pęcherza moczowego i zwieraczu wewnętrznym cewki moczowej. Włókna te pobudzają receptory α- i β-adrenergiczne. Receptory β znajdują się we wszystkich częściach mięśniówki pęcherza (mięsień wypieracz moczu), a ich pobudzenie stymuluje jego relaksację. Receptory α są rozmieszczone głównie w ścianie trójkąta pęcherza moczowego oraz w jego szyi, a ich pobudzenie powoduje skurcz mięśniówki gładkiej, budującej też zwieracz wewnętrzny cewki. Wraz ze splotem naczyniowym cewki i tkanką łączną mechanizm ten stanowi zabezpieczenie przed wyciekaniem moczu w fazie jego gromadzenia. W tej fazie układ współczulny jest pod stałym napięciem, a jednocześnie poprzez interneurony w rdzeniu kręgowym działa hamująco na jądra parasympatycznych motoneuronów n. miednicznego (w ośrodku krzyżowym rdzenia kręgowego).Układ przywspółczulny: n. miedniczny. Włókna przedzwojowe wychodzą z ośrodka w odcinku krzyżowym rdzenia kręgowego (S 1-3) i kończą się w zwojach ściany pęcherza moczowego. Tu krótkie włókna zazwojowe pobudzają cholinergiczne receptory muskarynowe rozmieszczone w ścianie p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2611 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.