Zaburzenia przewodzenia nadkomorowego u psa z chorobą nowotworową - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia przewodzenia nadkomorowego u psa z chorobą nowotworową

Omówienie

Zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego mogą w określonych tylko przypadkach mieć charakter fizjologiczny, ale dotyczy to wyłącznie bloków mniej zaawansowanych, tj. I i II°. Z punktu widzenia lekarza klinicysty ważne jest również patologiczne podłoże arytmii. Jak wspomniano we wstępie, przyczyna zaburzeń w układzie bodźcoprzewodzącym może być bezpośrednio związana z sercem lub (częściej) wynikać wtórnie z innych toczących się w organizmie procesów chorobowych. Ich wykrycie oraz właściwa interpretacja mogą się przyczynić do sukcesu terapeutycznego.

W analizie opisanego przypadku szczególną uwagę poświęciliśmy przyczynom wystąpienia zaburzeń przewodnictwa AV z uwzględnieniem ich klasyfikacji.

I stopień – może występować u zdrowych klinicznie pacjentów, np. starszych psów, w wyniku zmian degeneracyjnych komórek węzła AV (szczególnie u jamników i cocker spanieli). Rozpoznawany jest u psów na podstawie wydłużenia odcinka PQ powyżej 0,13 s. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to zaburzenie ściśle związane z bradyarytmiami, gdyż może występować także w przebiegu tachyarytmii. Do potencjalnych przyczyn bloku AV I° zaliczamy m.in.: zatrucie lekami przeciwarytmicznymi (najczęściej digoksyną, ale także: chinidyną, propranololem lub prokainamidem), hipokaliemię lub hiperkaliemię, nadmierne napięcie nerwu błędnego, niedoczynność tarczycy, w nasilonej bradykardii, np. podczas snu anestetycznego.

II stopień – charakteryzuje się przejściowymi zaburzeniami przewodzenia przez węzeł AV, co wiąże się z okresowym brakiem depolaryzacji komór po depolaryzacji przedsionków.

Wyróżnia się dwa typy tego bloku:

Blok AV II°, typu Mobitz I – W przeciwieństwie do opisanego poniżej bloku Mobitz II u psów jest zawsze zjawiskiem patologicznym. Często przebiega bezobjawowo. Blok ten jest spowodowany najczęściej wysokim napięciem nerwu błędnego. Jego przyczyną może być także zwyrodnienie komórek węzła AV (cocker spaniele, jamniki), a także wrodzone zwężenie pęc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.