Zaburzenia neurologiczne u psów rasy border collie. Co warto wziąć pod uwagę w diagnostyce różnicowej? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia neurologiczne u psów rasy border collie. Co warto wziąć pod uwagę w diagnostyce różnicowej?

Populacja psów rasy border collie (BC) w Polsce z roku na rok staje się coraz liczniejsza. W 2005 roku Polski Związek Kynologiczny posiadał w swoim rejestrze 228 dorosłych psów tej rasy, a liczba zgłoszonych miotów wynosiła 25. W roku 2010 ogólna liczba zarejestrowanych border collie wynosiła już ponad 500 osobników, a dodatkowo z prawie 50 zgłoszonych miotów urodziło się 271 szczeniąt tej rasy (15, 16). Rosnąca popularność zawodów sprawnościowych dla psów typu agility oraz zawodów posłuszeństwa sportowego: „Psy towarzyszące” i „Obedience”, również w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia zainteresowania tą rasą psów. Wszystko to przekłada się na fakt, że lekarze weterynarii coraz częściej będą się z nią spotykać w swoich gabinetach. O czym warto pamiętać podczas oceny wyników badania neurologicznego u border collie?

Zaburzenia behawioralne

Dość często powodem konsultacji neurologicznej psa rasy border collie są zaburzenia behawioralne. Psy te są z natury pobudliwe, lubią pracować i wymagają aktywnego, doświadczonego właściciela. We wstępnych wynikach z Border Collie Health Survey (BCHS) z 2012 roku to właśnie problemy behawioralne stanowiły najliczniej reprezentowaną (stwierdzaną u ponad 800 z 2644 uwzględnionych psów) grupę zaburzeń (przed zaburzeniami ortopedycznymi, okulistycznymi i neurologicznymi) u tej rasy psów (4). Dane BCHS z 2007 roku określają, że nadwrażliwość słuchowa dotyczy 28% psów, strachliwość 13%, agresja wobec innych psów 8% (3). Według danych z 2012 roku często występującymi problemami behawioralnymi u BC są też: lęk separacyjny i kompulsywne ściganie światła/cienia (4). Niedawno uniwersytet w Tuft wdrożył program badawczy mający określić podłoże ostatniego z tych zaburzeń u BC.

Generalnie psy rasy border collie źle znoszą samotność i mogą sprawiać problemy wychowawcze, przede wszystkim wówczas, jeśli właściciel nie poświęci odpowiednio dużo czasu na wczesną socjalizację szczenięcia i nie zaangażuje dorosłego psa w jakąś ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.