Zaburzenia motoryki żołądka u psów i kotów – opóźnione opróżnianie żołądka - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia motoryki żołądka u psów i kotów – opóźnione opróżnianie żołądka

Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego stanowią duże wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne dla lekarza weterynarii zajmującego się leczeniem psów i kotów. Związane jest to z wieloczynnikową etiologią tych zaburzeń, czasem trudnościami w rozpoznaniu pierwotnej przyczyny, a przez to nie zawsze istnieje możliwość zastosowania skutecznego leczenia. Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego psów i kotów mogą objawiać się przyśpieszonym pasażem treści pokarmowej, opóźnionym pasażem treści pokarmowej lub nieprawidłowościami w pasażu treści pokarmowej wynikającymi z upośledzenia koordynacji pomiędzy poszczególnymi odcinkami przewodu pokarmowego. Przy czym najważniejszym i najczęstszym zaburzeniem aktywności motorycznej przewodu pokarmowego psów i kotów jest opóźnienie w pasażu treści pokarmowej. Może ono dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku (hipotonia lub atonia, często prowadzące do powstania przełyku olbrzymiego), żołądka (opóźnione opróżnianie żołądka), jelita cienkiego (np. pooperacyjne zwolnienie aktywności motorycznej) i okrężnicy (hipotonia lub atonia, często prowadzące do powstania zespołu okrężnicy olbrzymiej) (10, 13).

Fizjologiczna aktywność motoryczna żołądka jest niezbędna do prawidłowego przetrzymywania, mieszania i odpowiedniego formowania treści pokarmowej, która następnie może zostać przesunięta przez zwieracz odźwiernika do dwunastnicy. Wymaga to odpowiedniej koordynacji motorycznej pomiędzy dnem i trzonem żołądka (zatrzymanie pokarmu), jego częścią odźwiernikową (rozcieranie pokarmu i przesuwanie do dwunastnicy) i dwunastnicą. Kurczliwość żołądka uzależniona jest od prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego autonomicznego oraz działania hormonów takich jak np.: gastryna, sekretyna, cholecystokinina, motylina (1).

Fizjologicznie żołądek psów i kotów zostaje opróżniony z treści pokarmowej do 8 godzin po zjedzeniu posiłku. Zatem pozostawanie dużej ilości treści pokarmowej w żołądku powyżej 8 godzin od pobrania możemy zakwa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.