Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego – przyczyna czy następstwo skrętu żołądka u psów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego – przyczyna czy następstwo skrętu żołądka u psów?

W kolejnej dobie stan pacjenta nie poprawiał się. Utrzymywały się odruchy wymiotne mimo podawanych leków przeciwwymiotnych. Pacjent nie wykazywał zainteresowania jedzeniem, chciał bardzo dużo pić, ale każda, nawet mała, porcja wody powodowała wymioty. W związku z powyższym płyny podawane były tylko dożylnie, a i tak utrzymywał się odruch wymiotny kilkukrotnie występujący w ciągu dnia. Ze względu na poszerzenie jamy brzusznej ponownie przeprowadzono sondowanie żołądka. Upuszczono gazy, płynu wolnego nie stwierdzono.

W diagnostyce różnicowej na podstawie wykonanych badań brano pod uwagę częściowy lub nawracający skręt żołądka, zaburzenia perystaltyki spowodowane zapaleniem, miastenią, idiopatyczną atonią żołądka, niewydolnością tarczycy lub jako odległe następstwo operacji repozycji żołądka (ryc. 4). Ze względu na nietypowy dla skrętu żołądka stan pacjenta i nawracające zgazowanie żołądka podjęto decyzję o wykonaniu badania endoskopowego przełyku i żołądka. Brano pod uwagę możliwość przerwania wykonanej kilka miesięcy wcześniej gastropeksji i w następstwie niecałkowity skręt żołądka. Po premedykacji dexdomitorem w dawce 0,05 mg/kg m.c. i butomidorem w dawce 0,1 mg/kg m.c. podanymi i.m. i po podaniu propofolu w dawce 6 mg/kg m.c. i.v. pacjent został zaintubowany. Przed badaniem endoskopowym założono sondę do żołądka, z którego usunięto około 2 litrów brunatnego płynu o kwaśnej woni. W badaniu endoskopowym stwierdzono brak ruchów perystaltycznych oraz przewlekły stan zapalny błony śluzowej przełyku w części szyjnej i piersiowej. Stwierdzono także przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka. Brak było widocznych ruchów perystaltycznych żołądka oraz uwidoczniono nieprawidłowe jego ułożenie – skręt 70-80 stopni części odźwiernikowej dogrzbietowo na stronę lewą. Kanał odźwiernika był zaciśnięty z utrudnionym dostępem do opuszki dwunastnicy.

Na podstawie endoskopii, stanu klinicznego i historii choroby nie podjęto decyzji o leczeniu operacyjnym. Mimo sugestii ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.