Z parazytologią spotykamy się na co dzień

Wyszukaj w serwisie

Z parazytologią spotykamy się na co dzień

WWP_6_24_vet-kwestionariusz_Weronika_Hildebrand_FOT_1 spotykamy
fot. D. Skoczylas

Lek. wet. Weronika Hildebrand – absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, doktorantka w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu, gdzie realizuje własny projekt badawczy dotyczący wpływu pasożytów wewnętrznych na relacje społeczne u naczelnych. Prywatnie i zawodowo od lat związana jest z organizacjami działającymi na rzecz zatrzymania nielegalnego handlu zwierzętami czy ich tkankami. Obecnie współpracuje z organizacją AWARE w Zimbabwe. Na co dzień przyjmuje pacjentów w przychodni małych zwierząt, pracując z nieco bardziej udomowionymi psami i kotami.

Tematyka artykułu Pani autorstwa jest związana z formami kontroli żywicieli przez pasożyty, która z nich wydaje się Pani najbardziej zaskakująca?

Niewiarygodne jest dla mnie to, że tak małe organizmy były w stanie wykształcić tak zaawansowane mechanizmy wpływające na swojego żywiciela. Głównym tematem moich naukowych zainteresowań jest Toxoplasma gondii, która, jak się okazuje, jest w stanie kopiować i produkować enzymy tak, aby organizm uznawał je za swoje, przez co wpływa na zachowanie żywiciela i nim w pewien sposób „steruje”.

Czy skutki działania pasożytów to powszechny problem i spotykamy się z nim częściej, niż nam się wydaje?

Zdaje się, że tak dokładnie jest. Ciągłe odkrycia i wyniki kolejnych badań pokazują, [...]

Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?
Poznaj nasze serwisy