O krok od ustawy regulującej obrót lekami weterynaryjnymi! – wywiad z Radosławem Knapem (POLPROWET) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

O krok od ustawy regulującej obrót lekami weterynaryjnymi! – wywiad z Radosławem Knapem (POLPROWET)

Na stronie GIW możemy przeczytać, że prowadzenie obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi w formie sprzedaży wysyłkowej stanowi również bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt oraz zdrowia publicznego. W takim wypadku, czy taka regulacja wymaga szerszej edukacji opiekunów zwierząt? Kto miałby się jej podjąć?  

Warto zauważyć, że GIW opublikował niedawno nowy komunikat z zapowiedzią działań po 28 stycznia 2022, czyli dostosowuje się do unijnych regulacji. Nowe zasady sprzedaży hurtowej i dystrybucji oraz wymogi zgłoszeń podmiotów uprawnionych do sprzedaży online pozwolą na bezpieczną sprzedaż. Będzie to jednak wymagało dostosowania się do przepisów nowego prawa przez wszystkie podmioty oraz edukowania opiekunów zwierząt, aby za każdym razem, gdy będą robili w Internecie zakupy leków dla swoich podopiecznych, sprawdzali, czy dany sprzedawca znajduje się na odpowiedniej stronie internetowej prowadzonej przez Główny Inspektorat Weterynarii.

Czysta syzyfowa praca, portale zgłoszone do GIW współpracują z Inspekcją i obecnie po zgłoszeniu nielegalnej działalności, usuwają oferty sprzedaży, jednak po odczekaniu chwili ponownie dodają je na swoje strony. Jak wygląda wyciąganie konsekwencji wobec takiej działalności?

To dobre pytanie, jednak, dopóki nie będzie ustawy krajowej, to pozostaje ono bez odpowiedzi. Ze względu na brak ustawy okołorozporządzeniowej, o którą wciąż apelujemy, trudno będzie ustalić jakie są sankcje wobec tych, którzy nie dostosują się do ww. punktów wynikających z Rozporządzenia. Po wejściu rejestru i ustaleniu sankcji na odpowiednim poziomie opisywane zachowania powinny zniknąć. Teraz mamy jednak do czynienia ze swoistą szarą strefą, która dotyczy raczej niewielkich sklepów, które wykorzystują lukę w polskim prawie lub prowadzą działalność sprzedając lecznicze produkty weterynaryjne z zagranicy.

Jesteśmy o krok od 28 stycznia 2022 r. Co będzie oznaczało dla wszystkich zainteresowanych wejście w życie rozporządzenia?  

Początek długiego etapu zmian na wielu poziomach. Dostępność leków, model rejestracji nowych preparatów leczniczych, handel międzynarodowy i krajowy, raportowanie i kontrola zużycia i wiele innych opisanych w Rozporządzeniu, które każdy lekarz weterynarii, hodowca oraz przedstawiciel przemysłu oraz urzędnik w organach związanych z farmacją i weterynarią powinien przeczytać. Polecam link do Rozporządzenia w wersji polskiej.

Jednocześnie zapraszam do współpracy z POLPROWET wszystkich przedstawicieli firm produkujących i prowadzących import szczepionek i leków weterynaryjnych w Polsce. Wspólnie możemy działać jeszcze skuteczniej, aby zmniejszać niepotrzebne obciążenia administracyjne, zabiegać o usprawnienia rynku i zwiększać dostępności weterynaryjnych produktów leczniczych przy jednoczesnym zagwarantowaniu najwyższego poziomu ochrony zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt oraz ochrony środowiska.

Rozmawiała: Monika Mańka

Czytaj także:

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.