O krok od ustawy regulującej obrót lekami weterynaryjnymi! – wywiad z Radosławem Knapem (POLPROWET) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

O krok od ustawy regulującej obrót lekami weterynaryjnymi! – wywiad z Radosławem Knapem (POLPROWET)

Choć większość stosuje się do istniejącego prawa, to nadal można spotkać przypadki, gdy jest ono celowo łamane. Jaki wpływ ma na to brak regulacji w zakresie systemu raportowania faktycznego zużycia środków przeciwdrobnoustrojowych?

Nowe rozporządzenie reguluje między innymi tę kwestię. Cały nowy system raportowania zużycia środków przeciwdrobnoustrojowych wejdzie właśnie po to, aby wymóc spójny system raportowania zużycia antybiotyków w całej Unii. Scentralizowana baza i standardy raportowania są obecnie testowane i EMA wskazuje, że wejdą one do praktyki działania od połowy roku 2022, a w pełni w roku 2023. Na to lekarze weterynarii i inne podmioty rynkowe będą musieli się dobrze przygotować i już teraz powinni być tego świadomi. Brak regulacji krajowych m.in. dotyczących sankcji za brak raportowania po polskiej stronie będzie powodował sytuacje, w której Polska będzie białą mapą na tle innych krajów.

W tym przypadku ponownie wraca kwestia podejścia One Health. Jak nowo wprowadzone rozporządzenie będzie pomagało w realizacji jego założeń?  

OneHealth jest szeroką koncepcją. Zakłada, że zdrowie zwierząt, zdrowie ludzi i nasze wspólne środowisko są częścią złożonego ekosystemu, który wzajemnie na siebie oddziałuje. Polityki OneHealth silnie popierane przez sektor zdrowia zwierząt, w którym działa POLPROWET oznaczają, że różne dyscypliny współpracują ze sobą na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym, aby spróbować zrównoważyć złożone interakcje między zdrowiem ludzi, zwierząt i środowiska. Jest to podejście, które Komisja Europejska aktywnie promuje w UE, zachęcając do współpracy między sektorami, które mogą kształtować politykę zdrowotną.

Nowe Rozporządzenie ma na celu zmniejszenie obciążenia administracyjnego, usprawnienie rynku wewnętrznego i zwiększenie dostępności weterynaryjnych produktów leczniczych przy jednoczesnym zagwarantowaniu najwyższego poziomu ochrony zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt oraz ochrony środowiska. Stawia zatem na efektywniejsze leczenie zwierząt i dalsze ograniczanie zużycia środków przeciwdrobnoustrojowych w ich hodowli, co także będzie miało przełożenie na lepszą ochronę ludzi. Jest tu zatem wiele elementów, które wpisują się w koncepcję jednego zdrowia.

Jak legalizacja handlu online wpłynie na rynek obrotu lekami weterynaryjnymi?  

Zasadniczo powinna zwiększyć się dostępność do leków, bo przepisy będą zezwalały między innymi na internetowy obrót lekami bez recepty (OTC), które są przeznaczone dla zwierząt, co do tej pory było w Polsce niedozwolone. Podmioty uprawnione do dostarczania weterynaryjnych produktów leczniczych zgodnie z art. 103 rozporządzenia (UE) 2019/6 będą mogły oferować takie produkty w sprzedaży na odległość pod pewnymi warunkami. Komisja Europejska zaproponowała projekt wspólnego logo, który pozwoli użytkownikom zweryfikować dostawcę i bezpiecznie zakupić dany produkt leczniczy. W 2020 roku w polskich domach mieszkało ponad 17 000 000 zwierząt domowych. Uregulowanie kwestii dostępu do leków weterynaryjnych poprzez kanał sprzedaży online, nie tylko na kanwie prawa unijnego, ale także poprzez odpowiednie doprecyzowanie polskich przepisów, pozwoli milionom właścicieli zwierząt szybciej reagować i skuteczniej leczyć znajdujące się pod ich opieką zwierzęta.

Wiele zoologicznych sklepów internetowych i stacjonarnych ma od dawna w swojej ofercie leki bez recepty. Co w takim razie zmienia ustawa, która wejdzie w życie w 2022 r.?

Do tej pory w Polsce sprzedaż online leków OTC była sprzeczna z obowiązującymi przepisami. Wchodzące rozporządzenie reguluje tę kwestię i dzięki jasnej komunikacji pozwala odbiorcom leków mieć pewność, że zakupili produkt pochodzący z legalnego i sprawdzonego źródła. Każdy podmiot posługujący się znakiem graficznym opracowanym przez Komisję Europejską będzie musiał znajdować się na specjalnej krajowej liście firm, które mogą leki bez recepty wprowadzać do obrotu online. Nowe przepisy pozwolą także docierać polskim producentom leków do odbiorców zagranicznych dzięki wspólnym przepisom obowiązującym w ramach wspólnoty.

Z założenia legalizacja prezentowania takiej oferty powinna wiązać się zamieszczeniem linku do urzędowej strony internetowej dotyczącej sprzedaży leków weterynaryjnych przez Internet. Jak to wygląda w praktyce?

Takie jest założenie. W praktyce podmiot wprowadzający do obrotu takie leki powinien dokonać zgłoszenia w wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii. Na stronie sklepu online konieczne będzie zamieszczenie logo z hiperłączem do strony GIW zawierającej rejestr podmiotów uprawnionych do takiej działalności. Po 28 stycznia 2022 roku każda działalność polegająca na prowadzeniu sprzedaży wysyłkowej weterynaryjnych produktów leczniczych o kategorii dostępności OTC bez odpowiednio funkcjonującej strony internetowej będzie uważana za nielegalną. Ze względu na brak ustawy krajowej, o którą wciąż apelujemy, nie ma jednak informacji o sankcjach wobec tych, którzy nie dostosują się do ww. punktów wynikających z Rozporządzenia.

Informacja GIW – chcesz wiedzieć więcej? -> KLIKNIJ TUTAJ

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.