Wymioty – najczęstsze przyczyny i diagnostyka różnicowa chorób związanych z występowaniem wymiotów u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wymioty – najczęstsze przyczyny i diagnostyka różnicowa chorób związanych z występowaniem wymiotów u psów i kotów

Postępowanie diagnostyczne przy przewlekłych wymiotach u psów i kotów

Schematy postępowania diagnostycznego u psów i kotów z przewlekłymi wymiotami są różne, w zależności od informacji uzyskanych z wywiadu oraz wyniku badania klinicznego. Dalsza diagnostyka powinna obejmować wykonanie badania hematologicznego z rozmazem oraz: badania biochemicznego krwi z jonogramem, badania fizykochemicznego moczu z osadem, badania kału w kierunku pasożytów, badania radiograficznego i/lub ultrasonograficznego jamy brzusznej oraz badania endoskopowego (9).

Tab. 3. Leki objawowe stosowane w leczeniu zapalenia żołądka (8)

Badanie hematologiczne i biochemiczne krwi

Badanie hematologiczne krwi jest zazwyczaj pomocne w określeniu stopnia odwodnienia organizmu. W przypadku przewlekłych wymiotów, które występują okresowo, może nie być widoczne odwodnienie w badaniu hematologicznym krwi. Poza tym badanie to jest przydatne w rozpoznawaniu zatruć (np. ołowiem), niedoczynności kory nadnerczy czy mastocytozie oraz przy utracie krwi (4). U kotów obniżone wartości hematologiczne, takie jak: hematokryt↓, erytrocyty↓ i leukocyty↓ mogą sugerować choroby zakaźne, np. FIP, FIV lub FeLV. W takich przypadkach wskazana jest specjalistyczna diagnostyka serologiczna w kierunku chorób zakaźnych. Badanie biochemiczne krwi wraz z jonogramem dostarcza informacji o ewentualnych chorobach wątroby, trzustki, nerek oraz pomaga wykluczyć lub potwierdzić cukrzycę (4).

Badanie moczu i kału

Wyniki badania fizykochemicznego moczu z osadem mogą informować o chorobach nerek czy wątroby oraz ocenić stopień odwodnienia organizmu, a także stwierdzić kwasicę ketonową oraz obecność glukozy w moczu. Badanie kału w kierunku pasożytów jest szczególnie cenne u kociąt i szczeniąt, ponieważ u młodych zwierząt mogą częściej występować pasożyty, które są przyczyną wymiotów (np. glisty). U kotów przydatne może okazać się także badanie parazytologiczne wymiocin metodą Baermanna, które pozwala wykryć inwazję paso...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.