Wyłysienie na tle psychogennym u kotów – zawsze sprawdzaj, czy to na pewno ostateczne rozpoznanie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyłysienie na tle psychogennym u kotów – zawsze sprawdzaj, czy to na pewno ostateczne rozpoznanie

Jak widać, lista diagnozy różnicowej to siedem, w żaden sposób niepowiązanych ze sobą, jednostek chorobowych. We wszystkich wymienionych chorobach jednym z objawów klinicznych może być intensywne wylizywanie lub wyrywanie kępek włosów przez kota. To nie jedyny wspólny mianownik dla wymienionych powyżej chorób. Kolejnym jest fakt, że w przypadku tych chorób kot odczuwa niepokój, lęk lub nadmierne pobudzenie.

Zastanówmy się, dlaczego.

W przypadku zakażenia pasożytniczego kot wprawdzie nie reaguje alergicznie na obecność pasożytów takich jak nużeniec czy pchła, lecz próbuje je mechanicznie usunąć poprzez intensywne wylizywanie (dotyczy to również odchodów pchlich). Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku kota alergika, u którego obecność pcheł, ich odchodów lub antygenów zawartych w ślinie wywołuje silną reakcję nadwrażliwości. W tej sytuacji częściej kot się drapie niż wylizuje wskutek odczuwanego silnego świądu wywołanego uwolnieniem histaminy (jednego z głównych mediatorów świądu u tego gatunku) z ziarnistości komórek tucznych, W przypadku zakażenia grzybiczego również może dojść do nadmiernego wylizywania (rzadziej do drapania) obszarów skóry objętych zakażeniem, ponieważ zakażenie grzybicze jest zakażeniem martwych elementów skóry, czyli naskórka, włosów i pazurów, i nie wywołuje reakcji nadwrażliwości, chyba że zarodniki grzybów rozpoznane zostaną prze układ immunologiczny gospodarza jako alergen, co zdarza się bardzo rzadko.

W przypadku syndromu urologicznego kot odczuwa częsty niepokój z powodu stałego parcia na mocz przy jednoczesnej trudności w oddaniu moczu. Zwierzę biegnie do kuwety, oddaje mocz kropelkami, jednak nie jest to fizjologiczna mikcja. Taka sytuacja powoduje, że kot próbuje odreagować odczuwany dyskomfort lub ból i związany z tym lęk poprzez powtarzające się wylizywanie lub nawet wyrywanie sobie kępek włosów.

W przypadku cukrzycy sytuacja jest podobna, dyskomfort choroby organicznej może wywoływać niepokój, który ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.