Wykorzystanie akupunktury w medycynie weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wykorzystanie akupunktury w medycynie weterynaryjnej

Jednakże najsilniejszy efekt analgetyczny jest prezentowany w stymulowanej części ciała (5). Fizykalnie, igły akupunkturowe w miejscu wkłucia powodują mikrourazy i zaczerwienia, nie jest to jednak większa uciążliwość. Ich zasadniczy mechanizm działania to wywołanie lokalnego rozszerzenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie − poprawa ukrwienia. Polepszone warunki perfuzji tkanek zwiększają ich status utlenowania i bilans energetyczny, co wzmaga procesy anaboliczne, między innymi takie jak ziarninowanie w strefie zranienia (2).

Mechanizm ten oraz fakt, że neurotransmitery są uwalniane również w miejscu wkłucia, tłumaczy skuteczność akupunktury w leczeniu schorzeń dermatologicznych oraz trudno gojących się ran.

Najważniejszy w tym procesie wydaje się peptyd CGRP (ang. calcitonin gene-related peptide) (5). Przeprowadzone w Korei Południowej badania na zwierzętach laboratoryjnych jednoznacznie ukazują skuteczność akupunktury w zawiadywaniu bólem pochodzenia neuropatycznego w przypadkach uszkodzenia rdzenia kręgowego (10).

W trakcie wymienionych badań po stymulacji punktów GV26 oraz GB34 stwierdzono inhibicję aktywacji mikrogleju poprzez zatrzymanie produkcji wolnych rodników, co wywołało skutek analgetyczny. Dodatkowo wykazano inhibicję p38 MAPK (mitogen-activated protein kinases) oraz ERK (extracellular signal-regulated kinases), a także spadek poziomu prostaglandyny E2 (PGE2) (10). W klinicznych przypadkach dysfunkcji narządów wewnętrznych w trakcie zabiegu akupunktury przyjęte jest, że stymuluje się struktury (najczęściej mięśnie) unerwione przez ten sam nerw rdzeniowy, który zaopatruje dotknięty dolegliwością narząd (5, 6).

Należy pamiętać, że akupunktura nie wywiera dokładnie takiego samego wpływu na każdego pacjenta.

Badania przeprowadzone przez Campella w 1998 roku sugerują, że przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być różnice w budowie receptorów opioidowych u różnych osobników. Istnieje nieliczna grupa pacjentów – około 10% − niezwykle wrażliwych na działanie akupunktury. U tej grupy działanie analgetyczne po zastosowaniu akupunktury może być silniejsze niż po zastosowaniu silnych leków przeciwbólowych, takich jak np. opioidy (5).

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.