Wybrane choroby zakaźne fretek – podstawy rozpoznawania, leczenia i profilaktyki - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane choroby zakaźne fretek – podstawy rozpoznawania, leczenia i profilaktyki

ECE

ECE (ang. Epizootic Catarrhal Enteritis) – epidemiczne nieżytowe zapalenie jelit – jest zakaźną, zaraźliwą chorobą wirusową wywoływaną przez koronawirusy. W przebiegu opisywanej jednostki klinicznej często zdarzają się zakażenia wikłające (Helicobacter mustelae, Campylobacter ssp., Clostridia ssp.) (2, 3).

Choroba została po raz pierwszy stwierdzona w północno-wschodnich rejonach USA w 1993 r., skąd rozprzestrzeniła się na całe Stany Zjednoczone i Kanadę. Stosunkowo niedawno pojawiła się także w Europie. Wirus jest obecny w dużej ilości w kale biegunkowym, do zakażenia dochodzi przez zanieczyszczony sprzęt, pokarm lub kontakt z chorym osobnikiem (lub jego opiekunem, który nie zmienił ubrania i nie umył rąk) (1, 4).

Okres inkubacji trwa zwykle 48-72 godzin, choć zdarza się wystąpienie objawów po 7-10 dniach od ekspozycji. Objawy kliniczne są dość zróżnicowane i często różnią się u poszczególnych fretek. Najczęściej stwierdza się biegunkę o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Stolce są śluzowate, miękkie lub płynne. Czasem stolec jest żółty i śluzowaty, zdarza się także o strukturze ziarnistej. Infekcja o przebiegu ostrym charakteryzuje się obecnością krwi w kale. Niekiedy przed wystąpieniem biegunki obserwuje się wymioty trwające 1-2 dni. Chore zwierzęta są apatyczne, śpiące, mają przymrużone oczy (4, 5).

Nie ma powszechnie dostępnych testów stwierdzających ECE. Chorobę rozpoznaje się głównie poprzez badanie kliniczne i ex iuvantibus. Niezmiernie istotny jest wywiad z właścicielem. Jeśli zwierzę w ostatnim czasie nie miało kontaktu z inną fretką bądź osobą posiadającą fretki (a także z przedmiotami i pokarmem, które mogły się z nimi zetknąć), to szansa na wystąpienie ECE jest minimalna (4, 5).

Nie istnieje leczenie przyczynowe. Stosuje się leczenie objawowe, takie jak: płynoterapia, antybiotykoterapia (amoksycylina z kwasem klawulanowym jest zalecana przez wiele źródeł), środki osłaniające śluzówkę żołądka i jelit, w razie potrzeby modyfikacja ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.