Wybrane aspekty prawa właściciela zwierzęcia do informacji - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane aspekty prawa właściciela zwierzęcia do informacji

Forma przekazania informacji

Istotnym elementem prawidłowego przepływu informacji pomiędzy właścicielem zwierzęcia a lekarzem weterynarii jest właściwa komunikacja. Komunikatywność wypowiedzi lekarza weterynarii jest podstawą wypełnienia obowiązku informacyjnego. Zapewnienie odpowiednich warunków komunikacji spoczywa na lekarzu weterynarii. Lekarz weterynarii powinien dopasować język komunikacji do sposobu wyrażania się właściciela zwierzęcia.

Forma przekazywanych informacji powinna być wypadkową zdolności zrozumienia opiekuna zwierzęcia oraz rodzaju świadczonej usługi weterynaryjnej (stopień ryzyka i skomplikowania). Przepisy prawa nie regulują formy przekazania informacji, a normy deontologiczne formułują je w sposób ogólny. W przepisie art. 16 ust. 3 Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii zawarta jest norma nakazująca lekarzowi weterynarii przekazać informację w sposób zrozumiały, tzn. jasny i przystępny dla właściciela zwierzęcia.

Co do zasady, forma przekazania informacji ma charakter dowolny, w praktyce najczęściej ustny. Wpis w książeczce zdrowia zwierzęcia lub wręczenia kopii z książki leczenia zwierząt, przekazanie opisu badania specjalistycznego (RTG, USG, testy i badania laboratoryjne) mają zasadniczo charakter pomocniczy.

Częstym błędem popełnianym przez lekarzy weterynarii (na tym etapie postępowania lekarsko-weterynaryjnego) jest założenie a priori, że właściciel zwierzęcia (nie mający wiedzy medycznej) nie zrozumie określonej sytuacji medycznej. Pochodną tego stanowiska jest niepełny i ogólnikowy opis sytuacji. Tymczasem wszelkie starania lekarza weterynarii w trakcie rozmowy z właścicielem zwierzęcia powinny prowadzić do tego, aby po zakończeniu rozmowy miał on odpowiedni zasób informacji i wykazywał odpowiednią motywację do leczenia zwierzęcia. Pełny proces komunikowania się powinien przebiegać w dwóch kierunkach. Z jednej strony nadawca (lekarz weterynarii) przekazuje swój komunikat, z drugiej – odbiorca (właściciel zwierzęcia) reaguje...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.