Wszystko, co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki i leczenia zaćmy u psów. Część I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wszystko, co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki i leczenia zaćmy u psów. Część I

Jak powstaje soczewka?

Proces kształtowania się narządu wzroku zaczyna się w życiu płodowym w 15. dniu ciąży psa. W tym czasie z cewy nerwowej uwypuklają się pęcherzyki oczne oraz szypuły oczne.

Wraz z przebiegiem ciąży pęcherzyk oczny powiększa się i zaczyna przylegać do ektodermy powierzchniowej, która w miejscu styku ulega pogrubieniu (17. dzień ciąży), tworząc płytę soczewki. W ciągu kolejnych 5 dni płyta soczewki ulega wgłobieniu, tworząc pęcherzyk soczewki. Pęcherzyk ten jest wyścielony przez komórki ektodermy powierzchniowej, których wierzchołek kieruje się do środka jamy pęcherzyka soczewki, a podstawa tworzy pierwotną torebkę soczewki.

Pęcherzyk soczewki jest odżywiany przez błonę naczyniową soczewki (tylną i przednią), która jest utworzona przez gałęzie tętnicy ciała szklistego. W czasie trwania embriogenezy z tych struktur powstają błona podstawna soczewki i torebki soczewki.

Wraz z dalszym rozwojem płodu komórki pęcherzyka soczewki również ulegają procesowi ewolucji: komórki przedniej powierzchni pęcherzyka soczewki zachowują swój sześcienny kształt, tworząc ostatecznie dojrzały nabłonek soczewki, komórki tylnej powierzchni pęcherzyka wydłużają się do formy walcowatej i tworzą pierwotne włókna soczewki, podczas tego procesu zanikają ich jądra. Włókna stopniowo wypełniają całą jamę pęcherzyka, tworząc jądro zarodkowe soczewki.

Szczególną uwagę powinno się zwrócić na fakt, że w trakcie rozwoju gałki ocznej torebka soczewki całkowicie izoluje nabłonek wraz z większością białek od rozwijającego się układu odpornościowego. Konsekwencje tej izolacji w stanach chorobowych zostaną omówione w dalszej części artykułu.

Jak zbudowana jest soczewka oraz jaką pełni funkcję?

Najważniejszą cechą soczewki jest jej przezierność, która została osiągnięta przez brak naczyń krwionośnych na terenie tej struktury.

Soczewka ma kształt dwuwypukły. Wyróżnia się w niej biegun przedni, biegun tylny i równik (czyli połączenie powierzchni przedniej socze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.