Współpraca i wzajemna pomoc w relacji zwierzę − człowiek na przykładzie współpracy z psem. Cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Współpraca i wzajemna pomoc w relacji zwierzę − człowiek na przykładzie współpracy z psem. Cz. II

W opozycji do powyższej hipotezy są założenia koncepcji dających pierwszeństwo czynnikowi udomawiania (ang. domestication hypothesis). Sugerują, że wilki mają mniej rozwinięte cechy kluczowe do współpracy z człowiekiem, tj. tolerancję i uważność społeczną. Zdaniem tej części badaczy rozwinęły się one właśnie przez proces udomawiania psowatych. Ludzie wybierali bowiem te zwierzęta, które były najbardziej chętne do współpracy, co z czasem wpłynęło na pogłębienie tych prospołecznych, ułatwiających współpracę z ludźmi, cech u psów (6).

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka, człowiek – najlepszy przyjaciel psa?

Jeżeli spojrzymy na współpracę pies − człowiek jako przykład procesu konwergencji (ang. convergent evolution, tj. powstawanie podobnych cech u niespokrewnionych ze sobą ewolucyjnie organizmów w odpowiedzi na wymagania środowiskowe) lub jako wrodzoną potrzebę psów do współpracy, wywodzącą się ze współdziałania ze sobą ich wilczych przodków, niezwykła skłonność naszych czworonożnych towarzyszy do współdziałania z nami wydaje się być naturalna i zrozumiała. Dodając do tego kwestię osiąganych przez nie korzyści (pożywienie, schronienie itd.) oraz powstających w tej relacji emocji (wydzielanie hormonów przywiązania – oksytocyny), jesteśmy w stanie potwierdzić, że pies z natury jest dla nas oddanym i chętnym do współpracy przyjacielem.

A czy my jesteśmy najlepszym przyjacielem naszego psa? Może warto pomyśleć o tym, czy w tej relacji panuje równowaga? Czy patrząc na relację z perspektywy zysków i strat, bilans ten nie wypada czasem na niekorzyść zwierząt, ponieważ zbyt często my − ludzie − przekraczamy granice relacji opartej na współpracy?

W jednej z pięciu wolności zwierząt, będących podstawą ich dobrostanu, a zarazem wytycznymi właściwej opieki

nad nimi, mowa o wolności do wyrażania naturalnego zachowania (7). Czy rozwój relacji z naszymi psimi towarzyszami idący w kierunku, gdzie są dla nas „pupilami”, którym w gruncie rzeczy nie pozwalamy na re...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.