Wskazówki i porady, jak uniknąć udaru cieplnego u zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wskazówki i porady, jak uniknąć udaru cieplnego u zwierząt

Udar cieplny u zwierząt
fot. istockphoto.com
Zaczynamy czas upałów, które mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych. Zwierzęta nie są w stanie ochłodzić się i regulować swojej temperatury tak jak my. Co więcej, mogą nie być w stanie samodzielnie wyjść z bezpośredniego światła słonecznego i znaleźć chłodniejszego miejsca.

Niektóre psy, takie jak rasy brachycefaliczne, rasy o grubej sierści, szczególnie młode lub starsze zwierzęta oraz zwierzęta z chorobami płuc mogą być bardziej podatne na udar cieplny niż inne zwierzęta.

Istnieje kilka prostych kroków, które możemy podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru cieplnego u zwierząt w cieplejsze dni!
  • Upewnij się, że wyprowadzasz psy na spacer w chłodniejszych porach dnia (wczesnym rankiem lub późnym wieczorem) i unikaj ćwiczeń w upalne dni. Zawsze nadzoruj każdą aktywność – niektóre psy mogą zbyt dobrze się bawić i nie wiedzieć, kiedy przestać! Sprawdź, czy chodniki nie są zbyt gorące, ponieważ mogą one również poparzyć łapy psów.
  • Twoje zwierzę powinno mieć zawsze dostęp do czystej i świeżej wody pitnej. Może się okazać, że podczas upałów Twój pupil pije więcej niż zwykle, więc pamiętaj o uzupełnianiu wody!
  • Zacienione i dobrze wentylowane miejsca są kluczowe dla Twojego zwierzaka podczas upałów. Dotyczy to zarówno zwierząt trzymanych w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
  • Zwierzęta domowe, takie jak koty, mogą być narażone na oparzenia słoneczne, zwłaszcza rasy bezwłose lub te o białym lub cienkim futrze. Używaj bezpiecznego dla zwierząt kremu przeciwsłonecznego na wrażliwych obszarach ciała i w razie potrzeby poproś lekarza weterynarii o poradę.
  • Nigdy nie zostawiaj zwierzęcia w gorącym samochodzie lub pomieszczeniu! Temperatury w samochodach i pomieszczeniach w domu, np. w oranżerii, mogą bardzo szybko wzrosnąć do niebezpiecznie wysokich poziomów, nawet w chłodniejsze dni. Nigdy nie zostawiaj swojego zwierzaka w pomieszczeniu lub samochodzie, który może się nagrzać!
  • Upewnij się, że Twój zwierzak utrzymuje zdrową wagę, ponieważ nadwaga lub otyłość mogą sprawić, że zwierzęta będą bardziej podatne na udar cieplny.
Uważaj na oznaki udaru cieplnego u zwierząt

Jeśli Twoje zwierzę wykazuje oznaki udaru cieplnego, takie jak intensywne dyszenie, ślinienie się, niepokój i brak koordynacji, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Udar cieplny u zwierząt domowych jest stanem nagłym i może prowadzić do niewydolności narządów, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci.

Więcej informacji na temat udaru cieplnego u psów dostępnych jest w bibliotece BSAVA, która zawiera szereg zasobów dla lekarzy weterynarii na temat skutecznego leczenia psa z udarem cieplnym.

Źródło: Tips and Tricks to Avoid Heatstroke This Summer

Czytaj także: Wakacje ‒ jak przygotować do nich pacjentów i klientów ZLZ?

udar cieplny u zwierząt

Znajdź swoją kategorię

2639 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.