Wskazania do wywoływania wymiotów u zwierząt towarzyszących - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wskazania do wywoływania wymiotów u zwierząt towarzyszących

Wymioty (ang. vomitus) to wielofazowe, aktywne odruchowo, sterowane wsteczne opróżnianie żołądka. Są aktywnym, wielofazowym zjawiskiem, poprzedzanym fazą mdłości i niepokoju, której towarzyszą: ślinienie, oblizywanie warg, ruchy połykania i lękliwe poruszanie się wokoło. Równocześnie, w sposób niewidoczny dla obserwatora, antyperystaltyczne skurcze jelit przesuwają treść pokarmową do rozluźnionego żołądka. Po zakończeniu pierwszej fazy pojawia się faza dławienia, podczas której następuje zam­knięcie odźwiernika z równoczesnym kurczeniem się mięśni brzucha. Rytmiczne skurcze brzucha i żołądka, którym towarzyszą głębokie oddechy i dławienie, nasilają się, co prowadzi do trzeciej fazy, czyli wymiotów. Karma usunięta podczas wymiotów z podrażnionego żołądka jest nadtrawiona i wydziela kwaśną woń. Jeżeli została zwymiotowana treść dwunastnicy, wymiociny mają żółte zabarwienie, z domieszką żółci i obojętny odczyn. Wymioty zaliczane są do odruchów obronnych, które umożliwiają usuwanie niewłaściwych lub toksycznych substancji z jelita i żołądka. Odciążają one przewód pokarmowy z nadmiaru pobranej karmy lub niestrawionych składników. Przy niedrożności jelit organizm zwierzęcia usuwa w ten sposób pokarm nagromadzony przed przeszkodą.

Wymiotami sterują dwa ośrodki wymiotne, zlokalizowane symetrycznie w tworze siatkowatym pnia mózgu, które integrują bodźce z różnych regionów ciała i przez szlaki wyprowadzające koordynują kompleksowo procesy biorące udział w powstawaniu wymiotów, częściowo przy włączaniu dalszych ośrodków, np. oddechowego.

Bardzo ważną rolę, jako punkt wyjściowy dla bodźców wymiotnych, odgrywa strefa chemoreceptorów wyzwalających odruch wymiotny, położona poza barierą krew − mózg. Krążące we krwi i płynach ustrojowych wymiotnie działające substancje, jak: egzotoksyny, endotoksyny, produkty przemiany materii oraz leki, pobudzają zakończenia komórek gwiaździstych w tej strefie. Bodźce te są wzmacniane i przekazywane dalej, aż do ośrodka wymiotnego.

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2612 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.