Wpływ zawartości składników odżywczych w pokarmie na ich metabolizm u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ zawartości składników odżywczych w pokarmie na ich metabolizm u psów i kotów

Zmiany metabolizmu poprzez modyfikację podawanej diety

Mając na uwadze naturalne przystosowanie metabolizmu psów i kotów do rodzaju podawanej im diety, można wyciągnąć także wniosek, że znaczące zmiany w składzie podawanej diety muszą wpłynąć na zmiany kierunku metabolizmu w organizmie. Na świecie istnieje co najmniej kilka filozofii żywienia zwierząt towarzyszących, które wpływają w bardzo dużym stopniu na rodzaj składników pokarmowych podawanych zwierzętom. Co jednak ciekawe, niezależnie od tego, jakie te filozofie są, wszystkie można scharakteryzować jako wysoko- lub niskobiałkowe; wysoko- lub niskotłuszczowe oraz wysoko- lub niskowęglowodanowe. I tak żywienie karmami suchymi oznacza podawanie pokarmu o umiarkowanej zawartości białka (zazwyczaj wyższej niż zapotrzebowanie minimalne), umiarkowanej zawartości tłuszczu (zazwyczaj wyższej niż zapotrzebowanie minimalne) i wysokiej zawartości węglowodanów strawnych (chociaż w przypadku węglowodanów nie istnieją dla nich normy żywieniowe). Karmy mokre w porównaniu z karmami suchym zawierają mniej węglowodanów oraz relatywnie więcej białka i tłuszczu niż karmy suche.

Wpływ diety BARF na metabolizm psów

Podobne właściwości posiada dieta BARF, która w praktyce jest dietą wysokobiałkową, wysokotłuszczową i niskowęglowodanową (4). W praktyce nie ma więc znaczenia, zwolennikiem jakiej filozofii żywieniowej jest właściciel psa czy kota, lecz to, jakie są ilości podawanych w pokarmie białka, tłuszczu i węglowodanów. Jeżeli bowiem spojrzymy na dietę BARF, to jej wprowadzenie do żywienia oznacza, że psy posiadające zdolność adaptacji do ilości skrobi podawanej w pokarmie zaczynają otrzymywać pokarm o znikomej zawartości węglowodanów, za to o zwiększonej ilości białka i tłuszczu pochodzących z surowców pochodzenia zwierzęcego.

W efekcie psy stopniowo zmieniają swój metabolizm, ponieważ muszą wyprodukować odpowiednią ilość glukozy z białka. W efekcie dochodzi do podwyższenia aktywności aminotransferaz (dezaminaz)...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.