Wpływ diety wegańskiej na zdrowie psów i kotów. Czy weganizm jest bezpieczny dla zwierząt domowych? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ diety wegańskiej na zdrowie psów i kotów. Czy weganizm jest bezpieczny dla zwierząt domowych?

Weganizm i fizjologia trawienia u psów i kotów

Weganizm jest uznawany za tak zwaną ścisłą formę wegetarianizmu. Weganie wykluczają ze swojej diety: mięso, jaja, nabiał, owoce morza i wszystkie inne produkty pochodzenia zwierzęcego (4). W ostatnich latach obserwuje się ciągły wzrost popularności diety wegańskiej u ludzi – w Wielkiej Brytanii w latach 2014-2019 liczba wegan wzrosła czterokrotnie (5). Podobny trend obserwuje się również w żywieniu zwierząt (1).

Wzrost liczby zwolenników diety wegańskiej spowodował zwiększenie ilości dostępnych karm roślinnych dla zwierząt, których producenci deklarują, że spełniają one wymagania żywieniowe dla psów i kotów oraz wegańskie ograniczenia etyczne (1, 21). Pomimo tych zapewnień istnieją obawy, czy takie żywienie jest właściwe dla psów i kotów ze względu na potencjalne niedobory pewnych składników odżywczych (2). Psy i koty pochodzą od mięsożernych przodków, jednak istnieją znaczne różnice żywieniowe między tymi gatunkami. Fizjologia trawienia i wchłaniania pokarmu jest odmienna, co ma oczywisty wpływ na sposób ich odżywiania. Koty uznaje się za bezwzględnych mięsożerców, z kolei psy są względnie mięsożerne, a przez niektórych autorów określane wręcz jako wszystkożerne (1).

Przodkowie współczesnych psów oraz dzikie psowate żywią się upolowaną zwierzyną i pokarmem roślinnym. Psy są dobrze przystosowane anatomicznie do pobierania pokarmu roślinnego. Mają większą liczbę zębów przedtrzonowych i trzonowych, dzięki czemu pokarm roślinny może być dokładniej rozdrobniony, co ułatwia jego trawienie w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego. Zwierzęta te potrafiły też przystosować się do większej ilości węglowodanów w diecie, zwiększyły ich trawienie i wchłanianie. Dodatkowo psy mają dłuższe jelito cienkie w stosunku do własnego ciała niż koty, co także przyczynia się do lepszej strawności pokarmu roślinnego (1). W pewnym uproszczeniu można zatem przyjąć, że w przypadku braku białka zwierzęcego są w stanie wykorzystać ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.