Wadliwe funkcjonowanie sprzętu udojowego a zdrowotność wymienia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wadliwe funkcjonowanie sprzętu udojowego a zdrowotność wymienia

Poprawność funkcjonowania urządzeń udojowych to temat znany w naszym kraju i jednocześnie bardzo niedoceniany. Negatywny wpływ wspomnianych urządzeń na zdrowotność gruczołu mlekowego może być znaczący i dlatego warto zwracać uwagę na to, czy funkcjonuje poprawnie. Może wydawać się, że czynność weryfikacji poprawności udoju przez urządzenia udojowe nie należy do obowiązków lekarza weterynarii jednak wszystko, co przyczynia się do rozwoju choroby u zwierzęcia, powinno budzić zainteresowanie. Dokładnie tak jest w przypadku niewłaściwie funkcjonującego sprzętu udojowego.

Wśród istotnych przyczyn odpowiedzialnych za wzrost liczby komórek somatycznych (LKS) w produkowanym mleku najczęściej wymienia się problematykę związaną z:

pustodojem,gumami strzykowymi i ich wpływem na rozprzestrzenianie się mastitis,ślizganiem się kubków strzykowych,niedodajaniemczy niewłaściwym podciśnieniem.

Ze względu na rozległość omawianej tematyki w niniejszym artykule zostaną omówione najczęściej występujące problemy z pustodojem i kwestie związane z gumami strzykowymi.

Pustodój

Pustodój to zjawisko, podczas którego do zatoki mlekonośnej z cystern spływa mniej mleka, niż wypływa z kanału strzykowego. Taka sytuacja w krótkim czasie kończy się brakiem wypływu mleka. Konsekwencją jest powstawanie obrzęku, przekrwienia strzyków, a nawet w skrajnych przypadkach – mikrokrwiawień błon śluzowych zatoki mlekonośnej, które mogą wzajemnie się ocierać podczas fazy masażu. Obecne są dwa rodzaje pustodoju. Na początku i/lub na końcu doju. Zarówno jeden, jak i drugi jest niebezpieczny dla zdrowia wymienia.

Początek doju

Pierwszy pustodój jest konsekwencją niewłaściwej rutyny doju. Doświadczenia własne dowodzą, że zjawisko to jest obserwowane najczęściej w uwięziowym systemie doju, na halach udojowych, w których liczba dojarzy jest nadmiarowa, bądź w systemie doju Auto Tandem. Niewykorzystanie odruchu oksytocynowego, który trwa 60-90 sekund, przyczynia się do oddania mleka tylko z z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.