Udział mikroflory bakteryjnej w tworzeniu kamienia nazębnego i powstawaniu zapalenia dziąseł u psów Czy można temu zapobiegać? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Udział mikroflory bakteryjnej w tworzeniu kamienia nazębnego i powstawaniu zapalenia dziąseł u psów Czy można temu zapobiegać?

Choroby przyzębia należą do grupy chorób powodowanych przez bakterie obecne w ozębnej. Szacuje się, że choroby jamy ustnej i przyzębia występują u około 4/5 psów w wieku powyżej 3. roku życia (25). W badaniach Harvey i wsp. (15) u psów w wieku 0-14 lat (średnio 6 lat) gingivitis występowało u 95-100% zwierząt, w tym periodontitis u 50-70%. Choroby przyzębia stanowią znaczącą część przypadków wszystkich chorób, z jakimi spotykają się w dzisiejszych czasach lekarze weterynarii. Według obserwacji własnych, choroby przyzębia stanowią około 70% przypadków dolegliwości występujących w jamie ustnej u psów. Szacuje się, że w krajach Europy mniej niż 5% właścicieli psów zdaje sobie sprawę, że takie problemy mogą mieć poważny wpływ na zdrowie zwierząt.

Stany zapalne dziąseł są najczęstszą przyczyną wypadania zębów, pojawia się coraz więcej dowodów na to, że są powiązane z chorobami nerek, wątroby i serca (10). Stany zapalne dziąseł mają najczęściej przebieg przewlekły. Ozębna zawiera struktury podtrzymujące: zęby, dziąsła, kości zębodołowe, więzadła ozębnej, miazgę, co powoduje, że stany zapalne powodują długotrwałe utrudnienia w pobieraniu pokarmu. Problemy zdrowotne narastają wraz z wiekiem psów (17, 42).

Rola bakterii w indukowaniu periodontitis

Podstawową przyczyną rozwoju chorób przyzębia jest powstawanie płytki nazębnej. Bakterie zasiedlające jamę ustną występują w postaci biofilmu, którego lokalizację na twardym podłożu, jakim jest szkliwo zębów, nazywa się płytką bakteryjną (4). Płytka jest mikrobiologicznym biofilmem utworzonym przez dobrze zorganizowaną grupę mikroorganizmów (jak Actinomyces sp., Streptococcus sp.) zasiedlających powierzchnię zębów. W płytce poddziąsłowej formującej się wzdłuż dziąsła, środowisko zmienia się na względnie beztlenowe i dochodzi do powstania warunków sprzyjających wzrostowi beztlenowych bakterii Gram-ujemnych, takich jak: Actinobacillus spp., Porphyromonas spp., Prevotella spp., Tannerella forsythia, Treponema spp., któr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2611 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.