Ubytek w przegrodzie międzykomorowej u psa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ubytek w przegrodzie międzykomorowej u psa – opis przypadku

Omówienie

Bardzo często ubytek w przegrodzie międzykomorowej nie powoduje żadnych objawów klinicznych. Przy dużym przecieku lewo-prawym objawy towarzyszące są typowe dla lewostronnej niewydolności serca, takie jak: kaszel, duszność, obrzęk płuc. Bardzo duży ubytek w przegrodzie międzykomorowej może powodować nadciśnienie płucne i odwrócenie przecieku na prawo-lewy, na skutek zmiany różnicy ciśnień między komorami, tzw. syndrom Eisenmengera. Wtedy pojawiają się objawy takie jak sinica, duszność. U znacznej liczby zwierząt w zapisie EKG nie ma zmian. Mogą pojawiać się zmiany wynikające z powiększenia lewego przedsionka (przedłużenie czasu trwania załamka P, bez wzrostu jego amplitudy) i lewej komory (poszerzenie zespołu QRS, podwyższenie amplitudy załamka R, lewogram) oraz zmiany w przewodnictwie przez prawą komorę, np. blok prawej odnogi pęczka Hisa.

W badaniu RTG klatki piersiowej najczęściej widzimy zaostrzony rysunek naczyniowy płuc, cechy powiększenia lewej komory i lewego przedsionka serca, czasem prawej komory proporcjonalnie do wielkości przecieku. Badanie echokardiograficzne umożliwia postawienie końcowej diagnozy i ustalenie wielkości zmian. Pozwala ono na zobrazowanie fali przecieku przez ubytek w przegrodzie i jej kierunek oraz zmiany charakterystyczne dla przeciążenia objętościowego lewej komory. Pomiar prędkości przepływu przez ubytek stanowi składową do obliczenia różnicy ciśnień między lewą komorą a prawą komorą według równania Bernoulliego. Często dodatkową komplikacją może być niedomykalność zastawki aorty (2, 3). Duży ubytek w przegrodzie międzykomorowej poprzez turbulentny przepływ krwi dopuszcza równoważenie ciśnień pomiędzy prawą a lewą komorą i powoduje zmniejszenie różnicy ciśnień między komorami. Prędkość przepływu krwi przez ubytek w przegrodzie międzykomorowej ulega zmniejszeniu.

Mniejszy gradient ciśnień jest powodowany przez większy defekt w przegrodzie, większe ciśnienie w prawej komorze i hemodynamicznie znaczącą falę pr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.