Technika wykonywania zeskrobiny oraz ocena mikroskopowa uzyskanego materiału - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Technika wykonywania zeskrobiny oraz ocena mikroskopowa uzyskanego materiału

Zalecenia

Po uzyskaniu konkretnego pasożyta w zeskrobinie należy podjąć odpowiednie kroki jego eliminacji. Należy rozważyć szereg preparatów do stosowania zewnętrznego, jak również parenteralnego. Trzeba zaznaczyć, że w przypadku zarażenia pasożytami zwykle niewystarczające jest stosowanie preparatów według zaleceń na ulotkach oraz iż część preparatów ma zastosowanie pozaulotkowe. Po konsultacji z lekarzem prowadzącym oraz właścicielem zwierzęcia należy zastosować możliwie najskuteczniejszą metodę eliminacji pasożytów, która jednocześnie będzie najwygodniejszą do stosowania dla właściciela zwierzęcia. Zapewnia to lepszą współpracę z właścicielem zwierzęcia, zwiększa powodzenie terapii oraz skraca czas leczenia.

Najczęściej identyfikowane pasożyty

Najzęściej identyfikowane pasożyty w zeskrobinie ze skóry psów: Sarcoptes scabiei, Demodex canis, Demodex injai, Cheyletiella sp.

Najczęściej identyfikowane pasożyty w zeskrobinie ze skóry kotów: Demodex cati, Demodex gatoi, Cheyletiella sp., Notoedres cati

dr Agnieszka Cekiera
Katedra Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.