Głos w sprawie głośnych psów czyli co robić, gdy pies szczeka i szczeka - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Głos w sprawie głośnych psów czyli co robić, gdy pies szczeka i szczeka

Nuda

Psy pozostawione na długie godziny w domu bez jakiejkolwiek zajmującej aktywności uciekają się do szczekania jako jedynej z form rozładowania frustracji i uwolnienia się od emocjonalnego napięcia. Autor umieszcza nudę, a w zasadzie frustrację spowodowaną brakiem zajęć i stymulacji psychicznej, na pierwszym miejscu, ponieważ z jego obserwacji wynika, że jest ona w ostatnich latach najważniejszym powodem szczekliwości psów z uwagi na tryb życia opiekunów, głównie pracujących zawodowo mieszkańców miast. Nawet jeśli pies szczeka z innych powodów (patrz niżej), warto zastanowić się, czy częściowo motywacja zachowania nie ma przyczyny w braku zajęć i deprywacji ważnych potrzeb emocjonalnych.

Nudę leczą częstsze i bogatsze w zabawę i ćwiczenia spacery, interaktywne zabawki, gryzaki czy popularny kong wypełniony pasztetem i zamrożony. Kiedy jesteśmy poza domem długi czas i codziennie, możemy zatrudnić petsittera, który wyprowadzi pupila na spacer i zadba o jego aktywność – także psychiczną. Ważne jest wzbogacenie otoczenia w często zamieniane zabawki i gryzaki chowane w różnych miejscach. Zabawki wymieniamy w ten sposób, że pies ma dostęp do 2-4 zabawek, które co 1-2 dni wymieniamy na inne, chowając poprzednie. Również jeśli pies zostaje sam w ogrodzie, może się nudzić i szczekaniem uprzykrzać życie sąsiadom. Tu także potrzebny jest spacer przed pozostawieniem na posesji, udostępnienie psu zabawek, miejsca do kopania (można zorganizować coś w rodzaju małej piaskownicy, jak dla dzieci) z ukrytymi gryzakami i zabawkami), snack-ball, z którego wysypują się kulki karmy i wspomniany wcześniej kong.

Dobrym rozwiązaniem jest zaprzyjaźnienie się z osobami mającymi psy i odbywanie z nimi wspólnych spacerów, w czasie których nasz pupil będzie miał okazję pobiegać i pobawić się z innym psem. Można także umożliwić zaprzyjaźnionym czworonogom wspólne spędzanie czasu na posesji. Oczywiście i tu dobrym pomysłem jest zatrudnienie petsittera, który zajmie się psem, kiedy jesteśmy poza domem. Petsitter w ramach opieki może uczyć psa potrzebnych umiejętności, jak chodzenie na luźnej smyczy, przychodzenie na zawołanie, zostawanie na miejscu. W niektórych miastach funkcjonują miejsca pobytu dziennego dla psów prowadzone przez petsitterów, którzy zajmują się psem podczas dłuższych nieobecności jego opiekunów.

Bardzo często nasze psy, zwłaszcza te, które są trzymane wyłącznie na posesjach, są samotne, dlatego szczekanie pełni także funkcję nawoływania innych psów w okolicy. Zdarza się, że psa do szczekania prowokują wracające ze szkoły dzieci lub sąsiedzi swoją aktywnością lub celowo. W takim wypadku oprócz rozmowy z sąsiadami warto odizolować psa od widoku sąsiadów i przytłumić dźwięki dochodzące zza ogrodzenia, np. zakładając maty z trzciny, drewna lub tworzywa.

Stres związany z separacją

Psy są zwierzętami socjalnymi i dlatego przeżywają niepokój, kiedy po raz pierwszy zostawia się je samotnie. Wiedząc o tym, warto przyzwyczajać stopniowo szczeniaka do zostawania z dala od opiekunów na krótki czas, choćby w osobnym pokoju, kiedy śpi po spacerze lub posiłku, a także kiedy może zająć się ogryzaniem gryzaków lub wypełnionego pasztetem konga. Pies kojarzy w ten sposób pozostawanie w izolacji z odpoczynkiem lub przyjemną aktywnością i uczy się, że kiedy jest sam, nic złego się nie dzieje. Zapewnienie psu aktywności – ruchu i zabawy – przed pozostawieniem go w domu pomaga znosić rozłąkę, bo w tym czasie zwierzak ma po czym odpoczywać. Oczywiście w przypadkach, gdy pies przeżywa silny lęk manifestujący się szczekaniem, ale także niszczeniem przedmiotów lub załatwianiem potrzeb fizjologicznych w domu, konieczna jest pomoc behawiorysty, często też lekarza weterynarii.

Galeria

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.