Tajemnica zawodowa lekarza weterynarii a media społecznościowe - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Tajemnica zawodowa lekarza weterynarii a media społecznościowe

Działalność lekarzy weterynarii w mediach społecznościowych

Aktywni w sieci lekarze weterynarii oraz ZLZ (Zakłady Lecznicze dla Zwierząt) bardzo często umieszczają zdjęcia swoich pacjentów z wizyty. Równie często podają ich imiona czy też gatunek i rasę. Zwierzę, jako rzecz w rozumieniu przepisów prawa cywilnego (ustawa o ochronie zwierząt), nie posiada ochrony wizerunku, dlatego też nie ma konieczności proszenia o zgodę właściciela.

Każdy lekarz weterynarii, umieszczając w swoich mediach społecznościowych informacje o pacjentach, powinien pamiętać o art. 28 kodeksu etyki, a więc o tajemnicy zawodowej.

Informacje powinny być podane w taki sposób, aby uniemożliwić identyfikację pacjenta oraz jego właściciela. W celu zabezpieczenia interesów lekarza weterynarii oraz kliniki czy gabinetu weterynaryjnego zaleca się pobieranie zgody na umieszczanie pacjenta oraz jego historii w mediach społecznościowych. Nie każdy właściciel pacjenta życzy sobie, aby informacje o nim były umieszczane w mediach społecznościowych Zakładu Leczniczego dla Zwierząt.

Oczywiście czym innym jest informacja: „Dziś na wizycie był u nas pies Azor”, a czym innym informacja: „Dziś na wizycie w klinice był pies Rudek, który cierpi na dysplazję prawego stawu biodrowego w trakcie leczenia, któremu podawane są leki, jak i istnieje ryzyko operacji”.

W przypadku tego drugiego opisu wydawałoby się, że należy pobrać zgodę od właściciela pacjenta.

Zwolnienie z tajemnicy zawodowej lekarza weterynarii

Kodeks etyki wprowadza pewne wyjątki, kiedy to może dojść do zwolnienia z tajemnicy zawodowej.

I tak może do tego dojść:

  1. za zgodą właściciela lub opiekuna zwierzęcia,
  2. w przypadku zagrożenia zdrowia publicznego,
  3. gdy wymagają tego przepisy prawa.

Zgoda właściciela lub opiekuna zwierzęcia

Wydaje się, że pierwszy punkt nie wymaga większego tłumaczenia. Zaleca się, aby taka zgoda przybrała formę pisemną − w innym przypadku można narazić się na zarzut naruszenia tajemnicy zawodowej − i lekarz weterynarii nie będzie posiadał potwierdzenia z jej zwolnienia.

Pozostałe dwie przesłanki zasługują jednak na kilka słów komentarza.

Zagrożenie zdrowia publicznego

Przyjąć należy, że zapis ten został wprowadzony w celu ochrony wyższego dobra, jakim jest zdrowie publiczne. Nie ulega wątpliwości, że w tym zakresie mowa jest m.in. o chorobach zakaźnych czy odzwierzęcych, które również zagrażają życiu oraz zdrowiu ludzi. Dodanie takiego zapisu przez ustawodawcę uznać należy za działanie racjonalne.

Gdy wymagają tego przepisy prawa

Kiedyś jeden z lekarzy weterynarii zadał mi pytanie – czy jeśli zauważył u pacjenta objawy znęcania się, czy może zadzwonić na policję? Moim zdaniem właśnie punkt trzeci kodeksu etyki zwalnia lekarzy weterynarii od zachowania w tym zakresie tajemnicy. Oczywiście nie można również pomijać regulacji przepisów szczególnych nakładających na lekarzy weterynarii poszczególne obowiązki.

Dla przykładu

Ostatnio byłam z moją najlepszą suką sportową w klinice w celu wykonania badania endoskopowego. W międzyczasie, oczekując w poczekalni do pana doktora, wrzucałam na swój Instagram informację, że jestem w klinice i czekam na wizytę. Tym samym dorozumianie dałam zgodę na podanie do informacji przez klinikę oraz lekarza (zostali oznaczeni w poście) faktu, że jestem u nich na wizycie. Jednak tym zachowaniem nie dałam zgody na informowanie w mediach społecznościowych, na jakie badanie zgłosiłam się ze swoim psem. Akurat w tej sprawie doszło do porozumienia między właścicielem a lekarzem. Dogadaliśmy się z panem doktorem i pooznaczaliśmy się wzajemnie w postach i relacjach.

Reasumując, jeśli w mediach społecznościowych chce się opublikować informacje na temat pacjenta, podając jego imię, rasę i typ schorzenia, warto się w tym zakresie zabezpieczyć, przyjmując pisemną zgodę właściciela

mec. Agnieszka Łyp-Chmielewska
Kancelaria Adwokacka
ul. H. Sienkiewicza 14 41-300 Dąbrowa Górnicza
psiparagrafdlaweterynarii.pl

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy