Szampony pielęgnacyjne i lecznicze w salonie groomerskim - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Szampony pielęgnacyjne i lecznicze w salonie groomerskim

Szampony lecznicze i pielęgnacyjne

Szampony lecznicze

Po zmyciu zanieczyszczeń przechodzimy do etapu szamponoterapii. Szampon dermatologiczny zalecony przez lekarza weterynarii nanosimy zgodnie z zaleceniem producenta, na sierść i skórę psa, wmasowujemy go w całą powierzchnię skóry i sierści. Pozostawiamy go na wymagany czas, po czym dokładnie spłukujemy. Kąpiele lecznicze powtarzamy cyklicznie, zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii. W przypadku występowania wyłącznie zmian miejscowych (np. zmiany jedynie przy poduszeczkach) można poddać szamponoterapii tylko zmienione części ciała.

Niektóre szampony dermatologiczne należy stosować co kilka dni, a ich działanie terapeutyczne można wzmacniać stosowaniem pomiędzy kąpielami sprayów, pianek czy maści, która zawiera w składzie substancje czynne zawarte również w szamponie lub wydłużające efekt szamponoterapii. Podczas terapii dermatologicznej należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas kontaktu z chorym zwierzęciem, zabezpieczeniu się poprzez użycie rękawiczek jednorazowych i okularów ochronnych. Sprzęt używany do pielęgnacji zainfekowanego psa powinien być zdezynfekowany zgodnie z zasadami.

Szampony pielęgnacyjne

Kolor szaty

Stosując szampony przeznaczone do różnych kolorów szaty, należy pamiętać o kilku zasadach:
  • Podczas koloryzacji następuje otwarcie łuski włosa (odczyn zasadowy preparatu) po zastosowaniu tego typu farb należy użyć odżywki zamykającej łuskę włosa (odczyn kwaśny). W przeciwnym wypadku uzyskamy krótkotrwały efekt, a włos zostanie bezpowrotnie zniszczony.
  • W przypadku zwierząt z problemami dermatologicznymi nie powinno się stosować szamponów silnie wybielających. Często pogłębiają podrażnienia.
  • Można je stosować łącznie z szamponami dedykowanymi różnej strukturze włosa, np. szampon do białej sierści z szamponem do sierści szorstkiej lub jedwabistej.
  • Tylko regularne stosowanie preparatów kosmetycznych i zachowanie w czystości pielęgnowanej szaty pozwoli nam na uzyskanie optymalnego efektu. Bardzo ważne jest budowanie świadomości właściciela odnośnie do systematyczności przeprowadzania kąpieli.

Budowanie struktury

W profesjonalnym groomingu i kynologii ważne jest poprawienie struktury szaty podczas prezentowania psa. U wielu ras łączymy preparaty podczas przygotowania do wystawy np. sznaucera: szampon do włosów szorstkich z szamponem przeznaczonym dla danego koloru. U sznaucera czarno-srebrnego łączymy szampon dla czarnych na czarne partie. Spłukujemy preparat, następnie nanosimy szampon dla białych na jasne części. Do części grzbietowej dodajemy szampon dla włosów szorstkich, natomiast na łapach i brodzie możemy w celu zbudowania objętości dołączyć preparaty zwiększające objętość. Całość podkreśli odpowiednie modelowanie szaty podczas suszenia.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.