Szampony pielęgnacyjne i lecznicze w salonie groomerskim - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Szampony pielęgnacyjne i lecznicze w salonie groomerskim

Łączenie szamponów

Pierwszą i podstawową zasadą w łączeniu preparatów kosmetycznych jest łączenie szamponów i odżywek z jednej linii. Takie postępowanie pozwoli nam zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień. Zazwyczaj nośnikiem w danej linii jest jedna podstawa, która jest rozszerzana o składniki dedykowane konkretnemu zagadnieniu.

Często podczas profesjonalnej pielęgnacji chcemy jednocześnie uzyskać efekt wzmocnienia koloru i poprawienia struktury szaty. Wówczas łączymy szampony koloryzujące z szamponami wspomagającymi budowanie struktury szaty, np. szampon dla psów czarnych z szamponem budującym objętość.

Nie łączymy szamponów oczyszczających z pielęgnacyjnymi – koloryzującymi lub budującymi objętość. Takie połączenie może zmniejszyć lub znieść działanie szamponu pielęgnacyjnego.

W celu wzmocnienia efektu stosowania szamponów pielęgnacyjnych należy stosować uzupełniające ich działanie odżywki oraz – okazjonalnie, na wystawach i pokazach – preparaty poprawiające strukturę szaty w sposób umiarkowany. Regulaminy wystaw i konkursów określają, w jakich rasach i w jakich fryzurach wolno nam wspomagać się pudrami, żelami i lakierami podczas stylizacji.

Różnice w nanoszeniu szamponów pielęgnacyjnych i leczniczych

Szampony pielęgnacyjne wymagają delikatnego naniesienia na skórę i szatę psa, kondycjonowanie i odżywienie szaty. Dotyczy to w znacznej mierze psów o zdrowej skórze. Aby wzmocnić działanie szamponów pielęgnacyjnych, należy zastosować odpowiednio uzupełniające ich działanie odżywki.

Odżywki stosowane podczas kąpieli możemy nanosić w formie balsamu ze spłukiwaniem. Powinno się zostawić je przez 1 do 2 minut i następnie dokładne spłukać preparaty. Maski to bardziej skoncentrowane preparaty odżywcze. Wymagają przytrzymania na skórze i sierści nieco dłużej w przypadku zniszczonej szaty, a następnie spłukania. Odżywki bez spłukiwania stosowane są w formie balsamu na mokry, odsączony włos, przed suszeniem.

Na rynku są dostępne tzw. szampony bez kąpieli – żele, które należy wcierać we włos, a następnie wycierając, usuwać pozostałości zanieczyszczeń, podobnie działające pianki i talki. Tego typu preparaty możemy stosować okazjonalnie u psów chorych, które nie powinny być kąpane. Nie zastąpią one tradycyjnej kąpieli na dłuższy czas.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.