Szamponoterapia w dermatologii psów i kotów – przeszłość czy przyszłość, oto jest pytanie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Szamponoterapia w dermatologii psów i kotów – przeszłość czy przyszłość, oto jest pytanie

Innym czynnikiem, obok składu szamponu, istotnie wpływającym na skuteczność, jest jego odczyn pH, z uwagi na fakt, że pH skóry psa znacząco różni się od pH skóry człowieka. W przypadku psa pH skóry waha się od 7 do 8, a w przypadku skóry człowieka powinno wynosić ok. 5,5. Ta różnica tłumaczy, dlaczego ludzkie szampony mimo zawartości składników wysokiej jakości nie nadają się do kąpieli dla psów. To samo dotyczy też kotów.

Kolejną ważną rzeczą decydującą o skuteczności szamponu jest jego formulacja, czyli to, w jakiej formie cząsteczki preparatu są przygotowane do penetracji czterech warstw naskórka i przy pośrednictwie jakich nośników się to odbywa. Istotną rolę odgrywają także dodatki składników aktywnych, takich jak lanolina czy gliceryna. Dobry szampon ma jednocześnie właściwości nawilżające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Chlorheksydyna z ketokonazolem lub chlorheksydyna z mikonazolem są zdecydowanie najskuteczniejszą kombinacją do walki z powszechnymi patogenami na skórze psa alergika. Dlatego też w swojej codziennej praktyce dermatologicznej stosuję szamponoterapię, wybierając do kąpieli dla swoich pacjentów właśnie szampony z takimi substancjami czynnymi.

W szamponoterapii niezmiernie ważna jest edukacja właściciela zwierzęcia, gdyż nawet najlepszy szampon nie będzie skuteczny, jeśli zabieg kąpieli leczniczej będzie wykonywany nieprawidłowo lub też zbyt rzadko. Niestety prawidłowa kąpiel lecznicza nie jest zabiegiem krótkim. Sam masaż w pianie szamponu powinien trwać minimum 15 minut. Częstotliwość zalecanych kąpieli zależy od konkretnego problemu. I tak w przypadku terapii miejscowej u psów z łojotokiem kąpiele powinny być wykonywane co 7 dni, ponieważ tyle czasu trwa wymiana naskórka u pacjenta z łojotokowym zapaleniem skóry. W przypadku nadmiernego namnażania się drobnoustrojów kąpiele powinny być wykonywane co najmniej co 10 dni i nie krócej niż przez 6 tygodni. W przypadku powierzchniowego zakażenia bakteryjnego wystarc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.