Świadczenie usług poza zakładem leczniczym dla zwierząt – kiedy jest dopuszczalne? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Świadczenie usług poza zakładem leczniczym dla zwierząt – kiedy jest dopuszczalne?

Mobilne punkty znakowania zwierząt 

W przypadku mobilnych punktów znakowania zwierząt obecnie nie ma podstaw prawnych do działalności w takiej postaci. Wskazuje na to Komunikat Prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z 9/2022 w sprawie niedopuszczalności świadczenia zbiorowych usług lekarsko-weterynaryjnych przy wykorzystaniu mobilnych stanowisk typu „czipobus” poza siedzibą ZLZ. W komunikacie tym organ ten odniósł się do zbiorowego i zorganizowanego znakowania psów i kotów poprzez wszczepienie im mikroczipu, przeprowadzanego w tzw. mobilnych punktach czipowania zwierząt. Prezes podkreślił w nim, że wszelkie czynności weterynaryjne powinny być świadczone w ramach ZLZ-u dla zwierząt działającego na podstawie przepisów prawa, w tym spełniającego wymagania fachowe i sanitarne, wyposażone odpowiednio do zakresu świadczonych w nich usług.

Jak wcześniej wspomniano, świadczenie usług weterynaryjnych poza siedzibą powinno odbywać się wyjątkowo i na podstawie zgłoszenia właściciela zwierzęcia zgodnie z art. 25 ust. 2 UZLZ. Oznacza to, że dopiero po zgłoszeniu zapotrzebowania przez właściciela zwierzęcia na usługi weterynaryjne poza zakładem leczniczym dla zwierząt lekarz weterynarii może świadczyć usługę poza jego siedzibą. Przemawiają za tym także konieczność przestrzegania warunków sanitarnych i ewentualne zagrożenia sanitarne w przypadku świadczenia usług w takiej formie. Prezes wskazuje ponadto na obowiązek dysponowania przez lekarza działającego w ramach ZLZ-u prawem wykonywania zawodu lekarza weterynarii jako dającym rękojmię świadczenia usług profesjonalnych.

Punkty weterynaryjne i pomocnicze punkty weterynaryjne 

Należy zauważyć, że jeśli chodzi o świadczenie usług poza ZLZ-em, to w poprzednim stanie prawnym funkcjonowały punkty weterynaryjne i pomocnicze punkty weterynaryjne mogące świadczyć usługi dla zwierząt zarówno w terenie, jak i ambulatoryjnie. Podstawą utworzenia punktu weterynaryjnego były przepisy Zarządzenia Ministra Rol...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.