Znieczulenie pacjenta stomatologicznego. O czym należy pamiętać - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Znieczulenie pacjenta stomatologicznego. O czym należy pamiętać

Przygotowanie i kwalifikacja pacjenta stomatologicznego

Brak powikłań i sukces znieczulenia zależą w dużej mierze od dobrego przygotowania pacjenta. Większość pacjentów stomatologicznych to zwierzęta starsze. Zaawansowany wiek nie jest przeciwwskazaniem do znieczulenia ogólnego i zabiegu, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż pacjenci geriatryczni cierpią często na choroby przewlekłe oraz przyjmują wiele leków, mają też mniejsze możliwości metabolizmu anestetyków i gorzej znoszą stres zabiegowy (8).

W wywiadzie dużą wagę przykłada się do informacji o lekach i suplementach przyjmowanych przez zwierzę, a szczególnie do krótko lub długo działających leków z grupy NSAiDS, lub też sterydów czy cytostatyków. Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z anestetykami i być zagrożeniem dla zdrowia pacjenta (11). W dzisiejszej dobie modnego ziołolecznictwa i medycyny naturalnej należy spytać, czy właściciel nie podaje dodatków żywieniowych zawierających zioła. Waleriana i dziurawiec zawarte w lekach uspokajających, a mające wpływ na OUN, mogą zmieniać czas działania leków znieczulających, zaś czosnek i miłorząb – wchodzić w interakcje z lekami z grupy NSAiDS, powodując zaburzenia krzepnięcia (10).

Kwalifikacja pacjenta do znieczulenia powinna odbywać się podczas wcześniejszej wizyty konsultacyjnej i obejmować: pełne badanie kliniczne, podstawowe badanie laboratoryjne krwi (morfologia i biochemia, a u psów powyżej 8.-10. roku życia dodatkowo: profil tarczycowy – tyroksynę – T4, wolną tyroksynę – fT4, tyreotropinę – TSH, u kotów powyżej 8. roku życia – poziom T4) oraz badanie kardiologiczne.

U pacjentów przygotowywanych do zabiegu ekstrakcji totalnej, usunięcia guza lub innego zabiegu związanego z prawdopodobieństwem znacznego krwawienia pożądanymi badaniami są koagulogram oraz oznaczenie czasu krwawienia poprzez próbę z nacięciem błony śluzowej policzka.

Pozwala to uniknąć groźnych komplikacji wynikających z zaburzeń krzepnięcia krwi. U kotów ważnym ele...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2634 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.