Wpływ stosowania preparatu zawierającego Ascophyllum Nodosum na indeks zdrowia jamy ustnej psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ stosowania preparatu zawierającego Ascophyllum Nodosum na indeks zdrowia jamy ustnej psów i kotów

Ponad 2/3 psów i kotów w wieku powyżej 2 lat wykazuje objawy chorób przyzębia, a wraz z wiekiem odsetek dotkniętych chorobą osobników rośnie (1). Pomimo wielu różnych metod i pomysłów na leczenie chorób przyzębia najważniejszą metodą terapii i profilaktyki pozostaje kontrola nad płytką bakteryjną (1). Celem najczęściej wykonywanego zabiegu stomatologicznego w weterynarii, czyli sanacji jamy ustnej, jest stworzenie jak najlepszych warunków do kontynuowania kontroli nad akumulacją płytki bakteryjnej (2, 3).

Płytka bakteryjna uchodzi za główny czynnik sprawczy chorób przyzębia (4). Widoczny na zębach kamień nazębny sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie przejawem braku higieny oraz mineralizacji gromadzącej się na zębach płytki nazębnej. Obecność kamienia sprzyja akumulacji płytki nazębnej, czasem powoduje owrzodzenia błony śluzowej wskutek mechanicznego drażnienia (3).

Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu profilaktycznym w ciągu kilku godzin na powierzchni zęba odkładają się glikoproteiny pochodzące ze śliny. Cienka warstwa tych glikoprotein, nazywana pellikulą, szybko (w ciągu kolejnych kilku godzin) jest kolonizowana przez bakterie rezydujące w jamie ustnej. W ten sposób już następnego dnia po zabiegu profilaktycznym na powierzchni świeżo oczyszczonych zębów może gromadzić się bakteryjna płytka nazębna (5). Do bakterii kolonizujących pellikulę dołączają resztki pokarmowe, złuszczone komórki nabłonka jamy ustnej i kolejne drobnoustroje. W początkowej fazie tzw. niedojrzała płytka nazębna ma formę cienkiego osadu nazębnego. Jeśli taką formę płytki pozostawi się, jej związek z powierzchnią zęba wzmacnia się, a struktura jest lepiej zorganizowana, tworząc rodzaj kolonii złożonej zarówno z mikroorganizmów bakteryjnych, jak i pierwotniaków, i przybiera postać biofilmu. Na powierzchni tego biofilmu żyją bakterie tlenowe, zaś bliżej powierzchni zęba rezydują beztlenowce (6).

W dojrzewającej bakteryjnej płytce nazębnej rośnie rola macierzy, która stanowi 75%...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.