Nieinwazyjna metoda stabilizacji spojenia żuchwy u kotów – wewnątrzustny stabilizator wzmocniony drutem ortopedycznym (ang. intraoral wire-reinforced splint) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nieinwazyjna metoda stabilizacji spojenia żuchwy u kotów – wewnątrzustny stabilizator wzmocniony drutem ortopedycznym (ang. intraoral wire-reinforced splint)

Złamania w obrębie trzewioczaszki są częstym powikłaniem urazów głowy u kotów w następstwie wypadków drogowych, bójek czy zespołu upadku z wysokości (ang. high-rise syndrome).

Samo badanie kliniczne bez znieczulenia ogólnego jest zwykle niewystarczające do stwierdzenia wszystkich urazów w obrębie czaszki, głównie ze względu na złożoność tej struktury, niedostępność dla badania fizykalnego elementów leżących głębiej w strukturze czaszki i często występujący, znaczący obrzęk tkanek miękkich. Badanie wykonane na grupie 45 kotów wykazało, że znacząca część kocich pacjentów posiadała więcej niż jeden występujący uraz głowy, co potwierdza znaczenie kompleksowego podejścia diagnostycznego u tych pacjentów (1).

Jednym z najczęściej diagnozowanych problemów na terenie twarzoczaszki jest separacja spojenia żuchwy, która została zdiagnozowana u ponad 50% pacjentów ze wspomnianego wcześniej badania (1). Jest to więc typ urazu, z którym lekarze weterynarii spotykają się na porządku dziennym, szczególnie w okresie letnim.

Anatomia

Żuchwa składa się z dwóch części połączonych chrząstkozrostem. Staw ten nie jest, tak jak u ludzi, skostniały, i składa się z warstwy włóknistej tkanki łącznej i chrząstki, która jest przepuszczalna dla promieni rentgenowskich. Ze względu na anatomiczną budowę spojenia żuchwy termin „złamanie spojenia żuchwy” jest nieprawidłowy i nie powinno się stosować go w praktyce klinicznej.

Zrost ten wykazuje pewną ruchomość względem siebie, która jest fizjologiczna i może zwiększać się wraz z wiekiem zwierzęcia. Stwierdzenie nawet znacznej mobilności u zwierzęcia, szczególnie starszego, bez żadnej historii urazu, nie jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia i często stanowi przypadkowe znalezisko podczas rutynowego badania stomatologicznego.

Widoczne towarzyszące urazy tkanek miękkich mogą stanowić przesłankę, że mobilność ta ma podłoże urazowe i jest patologią wymagającą leczenia (2).

Objawy kliniczne i diagnostyka separacji spojenia żu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.