Sposoby badania układu pokarmowego u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sposoby badania układu pokarmowego u psów i kotów

Sondowanie

Sondowanie żołądka przeprowadza się zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych. Znajduje ono szerokie zastosowanie praktyczne u przeżuwaczy i koni, ale także u zwierząt mniejszych, takich jak psy czy koty. U zwierząt gospodarskich wykonuje się je najczęściej w celu pobrania treści żołądkowej do badania, a także w celu podania leków. U psów służy głównie do odbarczenia żołądka w sytuacjach nadmiernego nagromadzenia się w nim gazów, jak ma to miejsce m.in. przy ostrym rozszerzeniu żołądka. W czasie sondowania pies powinien siedzieć lub leżeć z głową wyciągniętą ku górze. Zazwyczaj konieczne jest w tym przypadku uspokojenie farmakologiczne zwierzęcia. Wprowadzenie sondy bez jakichkolwiek oporów umożliwia upuszczenie gazów z żołądka. W sytuacji kiedy jest to niemożliwe, należy dokonać odbarczenia innym sposobem, najczęściej poprzez punkcję żołądka przez powłoki brzuszne. Tego rodzaju częściowe odbarczenie często umożliwia wprowadzenie sondy do żołądka.

W czasie sondowania żołądka należy pamiętać o tym, aby nie wpychać sondy na siłę, ponieważ istnieje realne ryzyko uszkodzenia mechanicznego ściany żołądka lub przełyku. Po wprowadzeniu sondy i upuszczeniu gazów żołądek należy wypłukać z treści pokarmowej. Płukanie należy kontynuować aż do pojawienia się czystej wody wypływającej z sondy. Na koniec warto podać przez sondę do żołądka antybiotyk. Pojawienie się krwi na końcu sondy jest bezwzględnym wskazaniem do natychmiastowego otwarcia jamy brzusznej. W przypadku istnienia tylko ostrego rozszerzenia żołądka bez skrętu samo sondowanie powinno przynieść zwierzęciu ulgę. Zwierzę takie jednak należy poddać obserwacji, ponieważ stan ten ulega częstym nawrotom. W przypadku skrętu żołądka często niemożliwe jest wprowadzenie sondy bądź możliwe jest wprowadzenie tylko niewielkiego jej fragmentu. W takiej sytuacji leczeniem z wyboru jest zabieg operacyjny.

dr n. wet. Natalia Dąbrowska
Katedra i Klinika Chirurgii
Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Badanie układu pokarmowego, Badanie układu pokarmowego

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.