Specyfika chorób skóry u owczarków niemieckich – obserwacje własne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Specyfika chorób skóry u owczarków niemieckich – obserwacje własne

Dermatozy płytki nosowej

Bardzo typowa dla owczarków niemieckich jest dermatoza płytki nosowej, charakteryzująca się obustronnymi nadżerkami z tworzeniem strupów, odbarwieniami i wygładzeniem powierzchni płytki, rozprzestrzeniająca się na skórę grzbietu nosa, z możliwością rozwoju zmian w okolicach okołooczodołowych (ryc. 3, 4 i 5, s. 32). Przyczyną takich zmian jest zwykle toczeń skórny miejscowy (krążkowy), choroba o podłożu autoimmunologicznym, pojawiająca się u psów w wieku 5-7 lat. Objawy występują sezonowo, głównie wczesnym latem, nasilając się przez kolejne miesiące, osiągając remisję podczas zimy. Podobne podłoże immunologiczne jest przyczyną symetrycznej onychodystrofii toczniowej, cechującej się uszkodzeniami pazurów, co prowadzi do ich całkowitej utraty. Pazury na wszystkich kończynach pękają, część rogowa oddziela się od łożyska i odpada, prowadząc do krwawienia (ryc. 6, s. 32). Pazury odrastają, lecz są zwykle nieprawidłowej budowy, krótsze i zniekształcone (1, 12, 15, 18).

Ropne powierzchowne i głębokie zapalenia skóry

U psów ras długowłosych, w tym oczywiście owczarków niemieckich, dość łatwo dochodzi do powstawania powierzchniowego ostrego sączącego ropnego zapalenia skóry, głównie w okolicach grzbietu, okolic guzów biodrowych i bocznych okolic ud. Zmiany charakteryzują się pojedynczymi lub wieloogniskowymi wyłysieniami, rumieniem, otarciami pokrytymi wysiękiem surowiczo-ropnym, tworzącymi się w wyniku samouszkodzeń (ryc. 7 i 8, s. 33). Przyczyną takich zmian jest silny świąd spowodowany alergicznym pchlim zapaleniem skóry (APZS) lub świerzbem drążącym. Leczenie polega na stosowaniu miejscowym preparatów antyseptycznych (0,5% chlorheksydyna), antybiotyków (mupirocyna) i/lub krótkoterminowej antybiotykoterapii ogólnej (cefaleksyna 25 mg/kg m.c./7 dni). W przypadku APZS ważne jest leczenie przeciwświądowe (prednizon 0,5-1,0 mg/kg m.c. przez 4-5 dni) oraz stosowanie preparatów profilaktycznych przeciwko pchłom. Najskuteczniejszymi prepara...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.