Specjalista poleca – lek. wet. Paulina Szczepaniak - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Specjalista poleca – lek. wet. Paulina Szczepaniak

Paulina Szczepaniak
Siódma odsłona cyklu „Specjalista Poleca” dotyczy dermatologii! Swoimi TOP 3 artykułami z tej dziedziny na vetkompleksowo.pl podzieliła się z nami lek. wet. Paulina Szczepaniak (dawniej Leśniak).

Lek. wet. Paulina Szczepaniak (dawniej Leśniak) jest absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Już jako dziecko była przekonana, że będzie lekarzem weterynarii. Tuż po studiach swoje pierwsze kroki jako lekarz stawiała właśnie na rodzimej uczelni. Obecnie pracuje w Klinice całodobowej, a jej wielką miłością jest dermatologia. Prywatnie jest szczęśliwą posiadaczką cocker spaniela – Luiego, z którym przemierza codziennie wiele kilometrów. Swój wolny czas spędza, czytając kryminały oraz uprawiając sport.

Poniżej top 3 artykuły z zakresu dermatologii, które poleca Pani Doktor:
1. Cytologia z ucha – podstawy

Autor: dr n. wet. Żaneta Listowska

WWP_5_23_Zaneta_Listowska_CYTOLOGIA_Z_UCHA_RYC_15
Kliknij w zdjęcie by przeczytać artykuł

lek. wet. Paulina Szczepaniak ‒ Badanie cytologiczne wymazów z przewodu słuchowego powinno być podstawowym badaniem lekarza pierwszego kontaktu. Na podstawie tego badania możemy dobrać odpowiednie leczenie lub poszerzyć diagnostykę o np.posiew, czy endoskopię. Jest to metoda szybka, tania i nie wymaga wielu narzędzi.

2. Glikokortykosteroidy w dermatologii weterynaryjnej – sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Autorzy: dr hab. Marcin Szczepanik, prof. UP w Lublinie , lek. wet. Karina Chmielecka , dr hab. Piotr Wilkołek

ENDO-DERMA_21_marcin_szczepanik_GLIKOKORTYKOSTEROIDY_W_DERMATOLOGII_RYC_2
Kliknij w zdjęcie by przeczytać artykuł

lek. wet. Paulina Szczepaniak ‒ Glikokortykosteroidy są powszechnie stosowane u zwierząt z problemami dermatologicznymi zarówno przez lekarzy pierwszego kontaktu, jak i dermatologów. Ich działanie przeciwświądowe jest zazwyczaj dość szybkie i skuteczne. Można je stosować ogólnie oraz miejscowo. Stosowanie glikokortykosteroidów ma wiele korzyści, ale także efektów ubocznych, o czym należy informować właściciela.

3. Preparaty i produkty lecznicze stosowane w zapaleniach uszu

Autorzy: dr hab. Piotr Wilkołek , dr hab. Marcin Szczepanik, prof. uczelni , lek. wet. Tomasz Riha , lek. wet. Jagoda Ciszewska , lek. wet. Izabela Wójcik

WWP_7-8_23_Piotr_Wilkolek_PRODUKTY_LECZNICZ_W_ZAPALENIACH_USZU_RYC_10
Kliknij w zdjęcie by przeczytać artykuł

lek. wet. Paulina Szczepaniak ‒ Każdy praktykujący lekarz weterynarii zetknął się z zapaleniem ucha u psa lub kota. Jest to jedno z najczęstszych rodzajów infekcji obserwowanych u psów. Wybór odpowiedniego preparatu jest bardzo istotny, aby skutecznie wyleczyć zapalenie i zapobiec nawrotom choroby. Na rynku dostępne są preparaty wieloskładnikowe, które właściciel może samodzielnie podawać do przewodu słuchowego. Niektóre rasy psów jak cocker spaniel angielski, czy pudel miniaturowy są predysponowane do częstszych zapaleń uszu.

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.